STO Valaliky – bašta mládežníckeho stolného tenisu na Slovensku |

STO Valaliky – bašta mládežníckeho stolného tenisu na Slovensku

STO Valaliky

STO Valaliky

Výchova talentovanej mládeže, to je hlavným cieľom stolnotenisového klubu z Valalík. Dedinka pri Košiciach môže byť vzorom pre množstvo klubov, čo sa týka práce s mládežou a takisto organizácie rôznych regionálnych a celoslovenských podujatí.

Ženy hrajú extraligu nepretržite od roku 2006, klub má zastúpenie aj v mužských súťažiach. Viac nám o STO Valaliky povedal predseda klubu Jozef Kacvinský.

Predstavil by si nám v skratke STO Valaliky?

– Klub pokračuje v činnosti, s ktorou začal v roku 1990 oddiel stolného tenisu v rámci TJŠM. O dva roky neskôr vzniklo občianske združenie STO Valaliky, pod hlavičkou ktorého klub funguje dodnes. Ako prvý sa výchove mládeže začali venovať pán Imrich Svat a Ladislav Andor. Cez ich ruky prešli všetky deti, ktoré dosahovali úspechy nielen na domácej, ale aj medzinárodnej pôde. V klube pôsobilo množstvo trénerov, svoje medzizastávky tu mali aj Peter Kočkin a František Solár. Momentálne pri výchove mládeže v prípravke pracujú Ladislav Andor a Emil Maurer. Skupinu hráčov, ktorí patria do útvaru talentovanej mládeže, mám na starosti ja, od roku 2012 som aj predsedom klubu. V klube je celkovo 58 členov, z toho 32 detí, ktoré sa v hale stretávajú každý pracovný deň.

Klubu sa v posledných rokoch veľmi darí, vo výchove mládeže patríte k absolútnej špičke na Slovensku. Ako to robíte?

– Áno, to môžem potvrdiť. Už pán Imrich Svat venoval všetok svoj čas výchove mládeže a stále sme dosahovali dobré výsledky. Svoje k momentálnej situácii isto pridali aj Peter Kočkin a potom František Solár, hoci z nich už ani jeden v klube nepôsobí. Po tom, ako som sa stal predsedom klubu, som tejto práci len pridal profesionálnejší dôraz, zabezpečil som pre deti kvalitný sparing a tréningovú prípravu. Z pohľadu stolného tenisu by som si dovolil tvrdiť, že naša príprava dosahuje v rámci Slovenska vysoký štandard. Oproti iným klubom máme tú výhodu, že sme priamo v základnej škole. Toto nám umožňuje to, že každý rok príde do prípravky 5-7 nových detí, z ktorých sa samozrejme ,,neuchytia“ všetci, ale stále to niektorého nadchne do takej miery, že sa tomu nechce venovať len v rámci krúžku, ale je ochotný sa zúčastňovať každodennej driny. Toto má za následok to, že v každej kategórii máme zastúpenie a len na širokej členskej základni sa dá takýto šport robiť trošku profesionálnejšie. V klube máme deti rozdelené do troch skupín a každá skupina trénuje v iný čas. Tieto skupiny majú vzhľadom na svoj vek a aj výkonnosť prispôsobený tréningový proces. Hráči, ktorí sú na popredných miestach v slovenskom rebríčku, majú zabezpečený sparing, ktorý tvorí Marek Novotný, Milan Papcún, Peter Poľa, Stanislav Guman, Tibor Vasil, Roman Takáč a Ľuboslav Sisák.

Stolnému tenisu sa vo vašej dedine venuje veľké množstvo dievčat. Čím si to vysvetľuješ?

– Deti si isto nevyberáme na základe pohlavia. V našom klube nerobíme ani nábory, tie nám zabezpečuje škola. Keďže sme klub, ktorý podporuje hlavne obec a jediným jej cieľom je to, aby deti športovali, tak sa venujeme všetkým, čo prídu. Momentálne by som aj povedal, že v posledných rokoch sa to aj dosť vyrovnáva. Fakt, že sa venujeme viac dievčatám, môže byť zapríčinený aj tým, že dievčatá sa dostávajú viac do popredia. Každý veľmi dobré vie, že ich je menej, konkurencia je menšia a je oveľa jednoduchšie ich dostať aj po pomerne malej práci k dobrým výsledkom. Možno aj preto si stolnotenisová verejnosť myslí, že sa klub zameriava viac na dievčatá.

Ženy hrajú najvyššiu slovenskú súťaž už nejaký ten rok. V akej zostave v aktuálnej sezóne nastupujete a aké máte v nej ciele?

– Extraligu hráme nepretržite už od roku 2006. V minulej sezóne sme ešte mali v tíme Líviu Drotárovú, ale tá pre rôzne dôvody veľa zápasov neodohrala. V tejto sezóne už odišla do Nemecka za prácou a hrá v klube Altshausen. V aktuálnej sezóne sú hráčkami pre extraligu Simona Horváthova, Agáta Klučárová a Lucia Ivanová, ktorá sa vrátila domov z Hodonína. Aké máme ciele? Máme vekovo najmladšie družstvo. Hráme ženskú extraligu a ani jedna z dievčat ešte nepatrí vekom do kategórie žien, takže aj preto je naším cieľom zachrániť ženskú extraligu nie len pre klub STO Valaliky, ale aj pre východné Slovensko.

V ktorých súťažiach máte zastúpené mužské celky?

– Čo sa týka mužov, tak hráme 2. a 3. ligu. Tohto roku boli naše prvotné plány postúpiť do 1. ligy, lebo sa vrátil Milan Papcún z Nemecka a aj Ľuboslav Sisák začal cez leto opäť trénovať po úspešnej maturite. Lenže hneď po prvom kole odišiel Milan Papcún pracovne do Nemecka, Sisákovi sa nepodarilo v tomto semestri skĺbiť štúdium na právnickej fakulte s trénovaním a tiež teda nehráva. Preto sa naše ciele obmedzili len na udržaní oboch súťaží s tým, že už budú dostavať príležitosť mladí. Veľmi pekne sa uchytil v druhej lige Tomáš Horňak, ktorý ma po štyroch zápasoch skóre 6/4 a v tretej lige dokonca 17/2. V tretej lige nastupuje aj Rastislav Hurka a mužstvu už pomohol siedmimi výhrami. Hlavným cieľom klubu je príprava talentovanej mládeže a aj takto sa podieľame na dosahovaní ich najlepších výsledkov.

Ako sme už spomenuli, prioritou je mládež. Ako sa jej v súčasnosti darí? Vychovali ste už v minulosti aj nejakých slovenských reprezentantov?

– Pri poslednom hodnotení klubov na Slovensku sme, čo sa tyká mládeže, skončili na piatom mieste. Podľa smernice pre UTM, môžu kluby, ktoré skončia v hodnotení všetkých klubov do piateho miesta, požiadať o štatút CTM. Okrem tejto podmienky sú tam aj podmienky na umiestnenie hráčov. Aj túto sme splnili, keď Simona Horváthová bola na konci sezóny piata, Valentína Vancáková šiesta, Alena Majerská štvrtá a Kamil Pach štvrtý. Vďaka splneniu týchto náročných podmienok nám prináležala možnosť zriadiť CTM. Okrem nás sa to na Slovensku podarilo ešte jednému klubu a tým bola ŠOG Nitra. Lenže predchádzajúce podmienky sa pri rokovaniach v komisii mládeže zmenili a štatút CTM sa bude priznávať len raz ročne a to na začiatku kalendárneho roka a aj toto je ďalšia motivácia do náročnej práce.

Z klubu STO Valaliky reprezentovali Slovensko na rôznych turnajoch Lívia Drotárová, Milan Papcún, Maja Kraželová, Lucia Ivanová, Simona Horváthová, Valentína Vancáková, Agáta Klučárová. Účasťou na ME sa môže pochváliť Mária Kraželová, Lucia Ivanová, Simona Horváthová. Horváthová sa okrem MEJ zúčastnila aj ME žien v rakúskom Schwechate v októbri roku 2013. Odchovankyňou klubu je aj Ema Labošová, pôsobiaca momentálne v klube Junior Čaňa.

Aké sú najväčšie úspechy stolného tenisu vo Valalikoch?

– Veľké úspechy začali prichádzať od sezóny 2009/2010, v ktorej sme sa s dievčatami stali dvakrát vicemajstrami Slovenskej republiky v kategóriách mladších žiačok a dorastu. V ďalšej sezóne sa už mladšie žiačky stali majsterkami Slovenskej republiky a staršie žiačky brali z vrcholu sezóny striebro. V sezóne 2011/2012 sa dokonca mladším žiačkam podarilo titul aj obhájiť, staršie žiačky mali vo finále opäť smolu a znova skončili druhé. V nasledujúcej sezóne sme si z finálového turnaja starších žiačok a junioriek znova odnášali dva poháre, za tretie, resp. druhé miesto. Najúspešnejšiu sezónu máme z pohľadu klubu tú vlaňajšiu. Staršie žiačky získali na Majstrovstvách Slovenska zlato a juniorky bronz. K týmto úspechom sa výnimočným spôsobom podarilo priradiť aj úspechy jednotlivcov. Aj po minulé sezóny sme medailu z MSR mali, ale vlani sa nám podarilo získať medailu v každej vekovej kategórii, čo sa isto nestáva každý rok.

Povedal by si nám niečo o cieľoch klubu do budúcnosti?

– Tak ako je to od začiatku rozhovoru jasné, klub STO Valaliky sa bude aj naďalej venovať hlavne príprave mládeže. Chceme si v hodnotení klubov udržať popredné postavenia a vychovávať čo najväčšie množstvo hráčov, ktoré budú prísľubom nie len pre klub, ale aj pre reprezentáciu Slovenskej republiky.

Diskusia je uzavretá.