Predstavujeme STK Devínska Nová Ves |

Predstavujeme STK Devínska Nová Ves

Devínska Nová VesStolnotenisový klub Devínska Nová Ves funguje len pár rokov, no počas svojej existencie dosiahol už viacero pozoruhodných úspechov. Áčko mužov má vykročené k víťazstvu 2. ligy Bratislava, dorastenci hrajú slovenskú extraligu.

Viac o mladom klube z Bratislavy nám povedal Peter Takáč, predsedu klubu.

 

Predstavili by ste nám na úvod stolnotenisový klub z Devínskej Novej Vsi?

– Stolnotenisový klub Devínska Nová Ves bol založený v máji 2009 skupinkou stolnotenisových nadšencov v priestoroch Základnej školy Ivana Bukovčana v Devínskej Novej Vsi. Napriek pomerne krátkej histórii klubu sa členská základňa klubu pomerne rýchlo rozrástla na terajších 30 členov hlavne pre záujem o výchovu mládeže. Pod vedením Janka Bilského sú okrem detí začlenených do klubu pod drobnohľadom aj talenty v stolnotenisovom krúžku základnej školy a deti z miestnej materskej školy.

 

V prebiehajúcej sezóne je mužské áčko lídrom 2. ligy Bratislava. V akej zostave toto družstvo nastupuje?

– Naše A družstvo každý rok od založenia klubu postúpilo do vyššej ligy, žiadnu ligu sme „nepreskočili“ kúpou, na čo sme v klube náležite hrdí. V tomto ročníku sa nám opäť herne darí, minuloročný káder v zložení Dominik Hatvany, Michal Bodík, Kristián Kovanič a Jakub Takáč sme posilnili o Jakuba Matulu, ktorý nám už zopár rokov pomáhal s tréningovým procesom mládeže a dnes nastupuje na zápasy aj s Jakubom Takáčom, ktorého viedol k prvým stolnotenisovým úderom pred piatimi rokmi. Máme pomerne mladé družstvo s vekom v rozmedzí 16 – 29 rokov.

 

Po úspešnej prvej časti sezóny ste výborne vkročili aj do jari, keď ste v úvodnom kole zdolali Svätý Jur. Aký je váš cieľ? Víťazstvo v súťaži?

– V každom súťažnom ročníku nastupujeme skromne – bojovať, robiť radosť nasadením a prístupom k stretnutiam sebe, ale aj súperovi. Ak sa dostaví aj úspech v podobe záverečného postavenia v tabuľke, berieme to ako čerešničku na torte. Klamal by som, keby som povedal, že po polovici sezóny s dosiahnutými výsledkami nepozeráme po prvej priečke, avšak v druhej polovici hráme prevažnú časť zápasov na palubovkách súperov, takže stále zostávame pri zemi a pripravujeme sa zodpovedne na každý nasledujúci zápas. Veľa družstiev sa na nás ako lídra súťaže dlhodobo pripravuje so snahou predviesť najlepší možný výkon v najlepšej možnej zostave, ale my máme z toho radosť a o to sú súboje napínavejšie.

 

Ktorí hráči sú najväčšími ťahúňmi družstva?

– Máme tú výhodu, že piati hráči, ktorí pravidelne nastupujú na zápasy, podávajú vyrovnané výkony a tým eliminujeme družstvá s jedným – dvoma silnými hráčmi. Síce sme mali v zostave koncu roka aj lídra v tabuľke úspešnosti s 95% úspešnosťou – dorastenca Jakuba Takáča, ale je to súťaž družstiev a spoločnému výkonu družstva priraďujeme vždy najvyššiu váhu.

 

V prípade víťazstva v 2. lige Bratislava budete hrať o postup do 1. ligy Západ s víťazom 2. ligy Trnava, ktorej kraľujú silné Vydrany. Myslíte, že máte šancu na postup, či bude rezerva Vydrian neprekonateľnou prekážkou?

– Baráž je ešte ďaleko, ale výkony Vydrian v 2. lige Trnava sledujeme. Myslím, že v plnom zložení by určite bojovali na popredných priečkach aj v 1. lige – a do baráže určite postavia silné družstvo. To však neznamená, že o postup do 1. ligy nezabojujeme. Máme mladé družstvo a hlavne, chlapcov to baví. Ako jeden z mála klubov zabezpečujeme už tretí rok A družstvu trénera – prvoligového hráča Davida Švrčinu, a určite sa na tento dvojzápas dobre pripravíme. Nech sa stane víťazom v 2. lige Bratislava ktokoľvek, pôjde do baráže z pozície outsidera, ale môže niekto vopred povedať, že má zápas vyhratý? V každom prípade by sme sa na tento súboj veľmi tešili a dáme do toho všetko.

 

Ako sa darí ostatným družstvám v nižších súťažiach?

– Klub razí cestu dvojakého stolnotenisového vyžitia – „výkonnostný“ stolný tenis, kde patrí A. družstvo, extraligové družstvo dorastu a podpora detí a mládeže v súťažiach jednotlivcov a družstiev – a „masový“ stolný tenis, kde patria naše B, C a D družstvá hrajúce nižšie súťaže.

Extraligové družstvo dorastu s dvoma vlastnými odchovancami Jakubom Takáčom a Matejom Novotným doplnené hosťujúcim Ladislavom Piatrikom sa v tomto roku výsledkovo nestratilo a pred posledným turnajom sa drží v tabuľke na 7. mieste. Chlapcom kvalitné zápasy dávajú veľa, z nášho pohľadu iba škoda, že najvyššia súťaž dorastencov nemá žiadne prepojenie na rebríčkové postavenie v doraste, určite by bol prístup niektorých hráčov v súťaži ešte zodpovednejší.

Do B, C a D družstiev sa klub snaží zapojiť každého, kto má záujem hrať stolný tenis súťažne. To znamená, že veľakrát nepostavíme najsilnejšie možné družstvo, ale prvoradé je, aby si zahrali všetci. Do D družstva navyše v tomto roku po prvýkrát zapájame v domácich zápasoch aj naše najmenšie nádeje – najmladších a mladších žiakov a žiačky, ktorí pravidelne bojujú aj v súťaži družstiev na krajskej úrovni. Možno o pár rokov budú ťahúňmi nášho klubu práve oni…

Diskusia je uzavretá.