Dalibor Jahoda: Urobíme maximum pre úspech na MEJ |

Dalibor Jahoda: Urobíme maximum pre úspech na MEJ

KadetkySlovenskému stolnému tenisu robia na medzinárodnej scéne v poslednej dobe veľkú radosť kadetky. Na medzinárodných podujatiach získavajú medailu za medailou a sú veľkou nádejou reprezentácie pred blížiacimi sa MEJ v Bratislave.

Nielen o úspechoch a ďalších plánoch úspešných dievčat sme sa rozprávali s Daliborom Jahodom, reprezentačným trénerom kadetiek.

Dalibor, kadetkám sa v tejto sezóne výborne darí. Uspeli ste v novembri na Slovak Opene, výborné výsledky ste potvrdili v Hodoníne na Czech Opene. V čom to je, že sa Slovensku po dlhšej dobe darí nosiť medaily z medzinárodných podujatí?

– Reprezentačným trénerom kadetiek Slovenska som v podstate necelé dva roky. Už dlhšiu dobu pred tým som však všímal ako tréner mládeže Ružomberka výkonnosť dievčat – kadetiek. Dlhodobo naznačovali, že svojimi výkonmi budú schopné konkurovať  aj najlepším európskym hráčkam. Práve pre túto skutočnosť som sa prihlásil do konkurzu na výber reprezentačného trénera. Spoločne sme zladili prípravu v kluboch a v reprezentácii. Neustále komunikujeme o všetkom potrebnom práve s klubovými trénermi. Hodnotíme a snažíme sa pracovať spoločne na výkonnostnom raste všetkých hráčok z reprezentácie. Nepodceňujeme  ani kondičnú prípravu a zvládanie ťažkých herných situácii po psychickej stránke. Všetci sme sa pochopili navzájom, a to je asi výsledok nášho úspechu. Vieme však aj to, že sme zatiaľ stále niekde v procese budovania, a treba stále tvrdo pracovať.

Vráťme sa k turnaja v Česku. Štyri medaily, z toho jeden bronz vo dvojhre, čisto slovenské finále vo štvorhre a medaila z družstiev. Čakal si takéto výsledky pred turnajom?

– Či som čakal takéto výsledky? Poviem to takto. Dlhodobo dobré výsledky podáva Tatiana Kukuľková vo dvojhre, družstvách aj vo štvorhre. Myslím si, že potvrdila svoju výbornú výkonnosť, no vzhľadom na skutočnosť, že tam bola celá Európa, milo prekvapila. Ema Labošová rovnako potvrdila aj v družstvách aj vo štvorhre svoju dobrú výkonnosť. Viac som od nej očakával v singloch. Veľmi príjemne ma prekvapila Nikoleta Púchovanová, ktorá zahrala veľmi kvalitný turnaj. Konečne na tomto turnaji zužitkovala svoju poctivú prácu v tréningoch. To, že naše dievčatá hrali finále štvorhry je priam historický úspech. Nepamätám takýto úspech Slovenska vôbec. Natália Grígelová dlhodobo potvrdzuje, že je výborná hráčka do štvorhry. Sklamala snáď iba Katarína Belopotočanová, ktorá musí na sebe tvrdšie pracovať. Jej potenciál je určite vyššie. Takže celkovo sme podali naozaj výborné výsledky.

Vrcholom sezóny však budú júlové Majstrovstvá Európy v Bratislave. Ako sa na ne budete pripravovať? Plánujete nejaké pravidelné sústredenia?

– Samozrejme, prípravu na MEJ v Bratislave berieme veľmi vážne. Už pred sezónou nám Slovenský zväz vytvoril pre túto sezónu špeciálne podmienky smerom k spomínanému šampionátu. Stretávame sa na pravidelných sústredeniach, ktoré sú dôsledne naplánované až do MEJ. S našou stúpajúcou výkonnosťou stúpa aj záujem zo zahraničia. Je pravdepodobné, že niektorú z týchto ponúk aj využijeme.

Na čom by mali jednotlivé hráčky ešte popracovať?

– Nehnevajte sa, ale k tejto téme sa nebudem vyjadrovať. Na Slovensku sú totiž všetci odborníci a najlepší tréneri, pre niektorých nikdy nebude nič dobré. Ako som povedal, spolupracujem s klubovými trénermi, ktorých považujem za najlepších spolupracovníkov. Rovnako spolupracujem s kondičným trénerom a športovým psychológom. Môžem vám len úprimne sľúbiť, že spoločne urobíme maximum pre úspech na MEJ.

Zúčastníte sa ešte na nejakých medzinárodných turnajoch?

– Áno máme naplánované všetky turnaje série PRO TOUR v Európe až do MEJ v Bratislave.

Aké máš s kadetkami ciele na MEJ. Získa Slovensko nejakú medailu ?

– Toto je najťažšia otázka. Môžem úprimne povedať, že robím všetko pre to, aby Slovensko bolo na šampionáte úspešné. Viem aj to, že to bude veľmi ťažké. Kto by nechcel medailu. Je to asi snom všetkých. Cenné kovy visia ale veľmi vysoko, na ich zisk sa musí spojiť niekoľko faktorov. Športová výkonnosť, psychická pohoda, špičkový kolektív, podmienky, proste musí to byť deň D, hodina H, sekunda S. To všetko sa musí spojiť do jedného, aby sa mohol dostaviť prípadný úspech. Navyše Slovensko už na vytúženú medailu čaká dosť dlho, a to takto v minulosti nebývalo, veď reprezentanti prinášali z mládežníckych podujatí medaile pravidelne.

Diskusia je uzavretá.