Aktualizované! Prečo a ako by som zmenil systém extraligy? |

Aktualizované! Prečo a ako by som zmenil systém extraligy?

stol 005Najvyššia slovenská súťaž skončila pred pár týždňami. Je známe, že novým majstrom sú hráči SK Vydrany, ktorí vo finále zdolali domáci Holíč, bronz získal bratislavský Feromax.

Tak, ako som včera uviedol, v dnešnom príspevku by som sa chcel venovať samotnému systému slovenskej extraligy, ktorý je, z môjho pohľadu, nespravodlivý. Áno, viem, je to zatiaľ len môj názor a určite sa nikdy nedopracujeme k úplne niečomu spravodlivému, no tieto zmeny, by podľa mňa mohli našu najvyššiu súťaž urobiť zaujímavejšou, a hlavne, spravodlivejšou.

Článok je aktualizovaný o nápad Erika Illáša!!!

Erik mi po zverejnení tohto článku napísal, že by bolo dobré zmeniť aj systém extraligy čo sa týka samotných zápasov. Momentálne hráme do 6. víťazného bodu, každý hráč odohrá maximálne po tri zápasy, hrá sa jedna štvorhra a duel môže skončiť remízou 5:5.

Erikou návrh je, hrať podobne ako v iných krajinách – Česko, Nemecko, Poľsko, Francúzsko (asi takmer vo všetkých už) na jednom stole. Konkrétne systém ako v Česku. Každý hráč odohrá po dva zápasy a hrá sa do 4. víťazného bodu. V prípade nerozhodného stavu 3:3 by sa hrala rozhodujúca štvorhra. Mne osobne by sa to viac páčilo!!!

 

V prvom rade uvediem fakt, ktorý považujem za veľké pozitívum. Už niekoľko sezón sa extraliga po polovici – po jedenástich zápasoch, kedy sa tímy stretnú systémom každý s každým, rozdelí na dve šestky. Tá vrchná, teda tímy na 1.-6. mieste, pokračuje systémom každý s každým – doma aj vonku o prvú štvorku a následne o veľké finále, kde sa aj rozhodne o majstrovi. Spodná časť rovnako systémom každý s každým – doma aj vonku bojuje o zotrvanie v súťaži. Rozdelenie na dve šestky považujem za veľmi šťastný krok, nakoľko medzi mužstvami z hornej a dolnej polovice sú podľa mňa veľké rozdiely, a tak je súťaž zaujímavejšia, zápasy v jednotlivých poloviciach sú zväčša vyrovnané. Rozdelenie na dve polovice po jedenástich zápasoch by som tak ponechal aj do budúcna.

 

Čo mi na systéme extraligy vadí? V prvom rade je to fakt, že jednotlivé mužstvá odohrajú v sezóne medzi sebou tri zápasy, z čoho vyplýva, že niekto hrá dvakrát vonku a len raz doma, čo je podľa mňa nespravodlivé!

Druhá vec, ktorá je podľa mňa nespravodlivá, je samotné finále. Po odohraní 21 zápasoch sa štyri najlepšie družstvá stretnú na jednom mieste. Všetkých 21 zápasov, ktoré boli dovtedy odohrané, sa prakticky nerátajú, jedinou a pre mňa veľmi malou výhodou je bonifikácia za umiestnenie, čiže, družstvu, ktoré skončilo v extralige na vyššej priečke, stačí v semifinále, finále alebo v boji o tretie miesto remíza! Táto výhoda je však podľa mňa zanedbateľná. Nemusí prísť k žiadnemu väčšiemu zraneniu, stačí len, ak jeden z hráčov kľudne aj najlepšieho celku celej súťaže nie je v dané dva dni zdravotne fit, a družstvu hrozí vypadnutie. V jeden deň sa kvôli nevoľnosti, menšiemu zraneniu alebo čomukoľvek, môže nešťastne skončiť sezóna pre tím, ktorý dominuje po celú sezónu.

Pridám ešte jeden bod. S MSK Čadca väčšinou bojujeme o 3. miesto. Ako som už spomínal, odohráme 21 zápasov v základnej časti, 22. zápas odohráme v semifinále, a ten 23., rozhodujúci, ten, ktorý je pre nás najviac počas celej sezóny, musíme odohrať na neutrálnej pôde, pred doslova 0 divákmi. Nevravím, že na naše zápasy býva doma vypredané, ale zápas o 3. miesto by si k nám určite prišlo pozrieť 50 ľudí, čo je na naše slovenské pomery nátresk.

 

Ako by som zmenil systém extraligy? Navrhujem ponechať úvodnú časť sezóny, teda odohrať zápasy každý s každým a rozdeliť súťaž na dve šestky tak, ako tomu bolo doteraz.

Následne však nehrať súboje v šestke doma aj vonku, ale len tak, aby s tímom, s ktorým sme napríklad hrali v úvodnej časti sezóny vonku, odohrali zápas len doma a naopak. V šestke tak odohrá každý tím nie 10, ale presnú polovicu, len 5 zápasov.

Po odohraní týchto zápasov nám vyplynie umiestnenie tímov na 1. – 6. mieste,. Od tohto momentu navrhujem hrať „ozajstné“ play off. Prvé dva tímy by mali voľné kolo, 3. so 6. a 4. s 5. by sa stretli v dvoch zápasoch doma a vonku, pričom do semifinále k dvom najlepším tímom by postupoval tím, ktorý vyhrá oba zápasy, prípadne vyhrá a remizuje alebo v prípade, že raz vyhrá jeden a raz druhý, postúpi ten, ktorý má lepší pomer bodov v zápase, prípadne lepší pomer setov alebo loptičiek.

Semifinálové zápasy by sa opäť mohli odohrať rovnakým systémom ako prvé kolo play off.

Finále, boj o 3. miesto a boj o 5. miesto by sa už mohlo odohrať na dva víťazné zápasy.

Týmto systémom by sa odstránili tri pre mňa dôležité problémy. Po prvé, každý tím by hral so svojím súperom raz doma a raz vonku, nie dvakrát doma alebo dvakrát vonku. Po druhé, o majstrovi by sa nerozhodlo len v jednom zápase, ale v dvoch prípadne v troch, čím by sme vylúčili možnosť, že niekto môže prísť o titul alebo o medailu kvôli drobnej nevoľnosti alebo drobnému zraneniu kľúčového hráča. Po tretie, v rozhodujúcich fázach súťaže by sa jednotlivé tímy mohli ukázať a zabojovať o svoje cielené umiestnenie na domácej pôde, pred vlastnými divákmi. Doteraz mal túto možnosť len a len víťaz základnej časti extraligy!

 

Ak niekoho môj príspevok zaujal a má záujem o akúkoľvek zmenu systému extraligy, budem rád, ak ma bude kontaktovať mailom alebo na tel. čísle. Toto je len môj návrh, ktorý určite nie je ideálny, no ja osobne budem rád, ak sa nejaká zmena do budúcej sezóny spoločnými silami podarí.

 

Tel: 0908 591 454

Mail: slovaktabletennis@gmail.com

 

Autor: Rado Blažek

39 komentárov Already!

 1. Brano Kaluzny píše:

  Cau Rado,

  ihned reagujem na tvoj blog a viac-menej suhlasne. V prvom rade som rad, ze niekdo prichadza s navrhmi na vylepsenie sutaze.

  Uplne suhlasim s jednym nazorom a povedal som to este pred tymto play-off – o titul by sa nemalo rozhodovat v jednom zapase (hoci MS druzstiev sa tiez hraju vzdy na jeden zapas). Nahodou motyka vystreli a nezasluzene poradie je na svete. To sa mi zda nefer. Tiez nejaky nahly vypadok moze ovplyvnit vysledok celej sezony, presne tak ako pises.

  Avsak navrh riesenia by som mal sice podobny, ale predsa len trosku iny. Hrat na dva zapasy, ale len semifinale a finale. Pre druzstva na 5-tom a 6-tom mieste by som sezonu ukoncil. Dovod – vyssi naboj v skupine o 1.-6. miesto. Inak by sa mohlo napr. nejake druzstvo pri nepriaznivom vyvoji „vybodnut“ na skupinu a spolahnut sa na prve kolo play off. Prvi styria uz by mali mat istotu semifinale. Po takej narocnej zakladnej casti a nadstavbe by si uz nemal mat hrozbu skoncit horsie (a to v dvoch zapasoch).

  Inak, suhas aj s nazorom, ze v zakladnej casti a nadstavbe moze pomer dvoch domacich a jedneho zapasu vonku ovplyvnit sutaz. Aj ked ja som to osobne az tak necitil, ale to je ina story (kedze nasa hala nie je pre obranarov, je mi jedno, kde hrame). Aj medzi nami Vam vylosovanie dalo moznost nas dvakrat u nas doma porazit a vonku sme vyhrali len raz… 🙂 Ale odstranit tuto nevyhodu na ukor zapasov v skupine o 1.-6.miesto sa mi nezda najlepsie riesenie, to su tie atraktivnejsie zapasy. Aj ked musim priznat, ze lepsie riesenie sa mi nepodarilo najst. Snad niekto prida nazor, pripadne navrhy.

  Pekny vecer vsetkym

  Brano

 2. Brano Kaluzny píše:

  V tomto momente mi napadlo este jedno mozne riesenie. Je tu totiz este jeden problem, ktory nam zvykne vzniknut v dolnej casti tabulky – druzstva na siednom a osmom mieste (niekedy aj deviatom) nemaju o co hrat, lebo zostupom nie su ohrozene a uz sa slabo motivuju hrat o umiestnenie. Niekedy dokonca mozu ovplyvnit boj o zachranu.

  Riesenie, ktore by ani vyrazne neovplyvnilo pocet zapasov za sezonu by bolo podobne, ako navrhujes. rozdiel by ale bol, ze tabulka by sa rozdelila na 1.-8.miesto a posledne 4 druzstva. Hornych osem by potom hralo iba jedno kolo (podla tvojho navrhu iba tam, kde sa este nehralo) a potom play-off stvrtfinale, semifinale a finale, vsetko na 2 zapasy z troch. Maximalny pocet zapasov by potom bol 7 v nadstavbe a max 9 v play-off oproti terajsim 10 v nadstavbe a 2 v play-off (aj ked mozno by pribudlo hracich terminov do kalendara). Tym by sa vylucila aj nevyhoda troch zapasov, aj v play-off by na vsetkych urovniach sa vylucoval efekt nahodneho vysledku.
  V skupine o zachranu by sa mohli hrat este 3 kola, jeden zapas u kazdeho druzstva + jeden zapas, kde sa eset nehralo. Pocet zapasov by bol 9 oproti sucasnym desiatim, co je len nepatrny rozdiel (na druhej strane zapasy by boli vyrovnanejsie a dramatickejsie)

  Pekny vecer este raz

  Brano

 3. Rado Blažek píše:

  Veru, to je dobrý nápad, rozdeliť to na 8 a 4, tým pádom aj boj o záchranu bude veľmi ťažký.

  Písal mi ešte Erik Illáš. Ide ešte o zmenu priamo v jednotlivých zápasoch, že by sme hrali systém, ktorý sa hrá v českej extralige, teda na 1 stole a do 4 víťazného bodu. Každý hráč by hral po dva zápasy, za stavu 3:3 by sa hrala štvorhra. Mne osobne sa toto tiež pozdáva…

 4. Miro Komorný píše:

  Dobrý deň,
  ja by som mal poznámku k tomu doplneniu. Nie som si istý, či je prínosom pre Českú a ani pre našu ligu, keby sa hralo tak ako v Čechách iba do víťazného 4. bodu. Cestovať na druhý koniec republiky a odohrať iba jeden zápas, to asi nie je veľmi dobré najmä pre hráčov, ktorí ešte majú ambíciu napredovať. Viem si predstaviť, že to môže vyhovovať „starým vyslúžilcom“, ktorí takto ukončujú svoju kariéru. V Čechách je to aspoň mierne vykompenzované tým, že tam chodia diváci a robia sa internetové prenosy, takže keď sa hrá na jednom stole, tak aspoň divák o nič nepríde. Ale u nás je tento aspekt úplne nepodstatný. A počul som aj názor majstra Panského, že hráčom v súčasnosti chýba zápasová prax, že sa hrá málo zápasov a nemám dôvod o ňom pochybovať.

 5. Rado Blažek píše:

  Zdravím pán Komorný,

  môj názor, extraliga by sa nemala hrať kvôli tomu, aby si hráči zahrali. Čo sa týka toho prínosu, tak pokiaľ viem, v Nemecku, Francúzsku, Poľsku hrajú podobný systém, kde sa hrá málo zápasov a výsledky majú hráči – aj mladí výborné. Myslím, že to je v celkových podmienkach, ktoré, žiaľ, my nemáme.

  Každopádne, ja sa prispôsobím akémukoľvek systému, no mne osobne by sa páčil systém s play off a čo sa týka samotných zápasov, tak zmenu na jednom stole by som tiež uvítal. Uvidíme, ako to dopadne na stretnutí extraligových klubov

 6. Miro Komorný píše:

  Ďakujem za vašu reakciu. Ja som to napísal len ako jeden možný pohľad na vec. Len ma tak teraz napadlo pri Vašich slovách, že sa extraliga nehrá, aby si hráči zahrali .. že prečo sa vlastne tá Slovenská hrá – a neviem teraz prísť na nejakú zmysluplnú odpoveď.. 🙂 Vyzerá to ako žart, ale v podstate to je celkom závažná vec a zaujímal by ma napr. Váš (alebo kohokoľvek iného) názor. Možno aj ako námet na zamyslenie.

  Prosím, berte moje slová ako dobre myslený príspevok k téme a nie nejaké „rýpanie“.

 7. Ján Skala píše:

  Kto tento rok najviac doplatil na vylosovanie extraligy a predchádzajúce hlúpe dohody, tak jednoznačne Stavoimpex Holíč .Jednak vylosovaním a už štvrtý krát po sebe čo som ihneď reklamoval,ale nami požadované čislo nám p.Šereda nepridelil bez akého koľvek zdovodnenia a naviac nezmyselným zranením Hanáka ,čiže celoročná práca vyšla nazmar. Už pred niekoľkými rokmi sme dávali návrh na zmenu v extralige ,lebo sú značné výkonnostné rozdiely medzi jednotlivými mužstvami .Niektoré mužstva k nám prišli v takom zložení,že by si nezaslúžili hrať ani 1 ligu.Potom sa čudujeme,že nachod´obecebstvo a čudujete sa*. Moj návrh je , prvé kolo odohrať celé , potom rozdeliť na dve polovice dohrať hendikep 1 až 6 ,7 až 12.To by sa hralo po 5 zápasoch . Potom rozdeliť tabulku po 16 tých zápasoch na prvé štyri o majstra, druhé štyri o umiestnenie a mužstva na 9 až 12 mieste o vypadnutie ,dva zápasy doma dva zápasy vonku .Čiže ceľkom 28 zápasov. Čo zaručuje šesť zápasov na jednotlivé umiestnenia tri doma tri vonku,čim može byť zabezpečená objektivita a pritom každé mužstvo sa može ukázať pred vlastným obecenstvom. Čiže nebude žiadna diskriminácia , bude aj záujem divákov

 8. Rado Blažek píše:

  Ťažká otázka pán Komorný 🙂 Stolný tenis, resp. šport by mal byť asi v prvom rade pre divákov, toto kritérium asi u nás na Slovensku neobstojí.

  My v Čadci hráme extraligu, pretože máme na nej založené vízie klubu. Mať extraligový tím, extraligových hráčov na tréningu, ktorí tak pomáhajú pri výchove mládeže a tá potom časom opäť je doplnená do extraligy. Tento šport je v Čadci vyslovene tradičný, baví nás to, občas prídu aj nejakí ľudia (žiaľ nie veľa).

  Neviem, či takáto odpoveď stačí 😀

 9. Rado Blažek píše:

  Dobrý deň pán Skála,

  áno, prioritou na schôdzu extraligových klubov by teda malo byť, odstrániť výhodu, aby hral niekto viac zápasov doma a niekto menej a odstrániť finále extraligy na jednom mieste na jeden zápas. Pri tom vašom návrhu mám obavu o družstvá na 5. až 8. mieste, ktoré by už nehrali prakticky o nič.

  RB

 10. Ján Skala píše:

  Pán Blažek , keď čo koľvek vymyslíme vždy tam bude nejaké negatívum . Dve tretiny nádstavbovej časti budú určite zaujímavé tak herne aj divácky aj pre samotné mužstva . Terajši systém je tak dobrý pre špekulácie ,pre nadŕžanie a zbytočné upodozrievanie.Pritom určite to bude najobjektívnejšie čo sa týka boj o majstra a o zotrvanie v extralige ,budú tam určite veľmi zaujímavé ,atraktívne zápasy. Aký má význam , keď mužstvo bojuje o majstra a vyhrá u šiesteho 7 – 0 ,alebo 6 – 1 ,to veru úroveň extraligy nezvýši a ani na zaujímavosti. Treba jednoznačne ísť do vyrovnanosti, atraktívnosti , zaujímavosti a spravodlivosti ,jednotlivých stretnutí . Potom môžeme hovoriť , že mužstvo zaslúžene sa stalo majstrom ,alebo zaslúžene vypadlo . Neverím , že v prípade hry o 5 až 8 miesto nebude o čo hrať a nebudú tam zaujímavé zápasy.

 11. Brano Kaluzny píše:

  Rado,
  myslím, že komentár Mira Komorného je veľmi trefný. A nemyslím si, že hovoril o chuti „zahrať si“ ale o ambícii napredovať (aj keď jedno bez druhého nejde). Akurát tým starým vyslúžilcom ma nepotešil…:-)
  A tvoj argument o iných krajinách, kde majú pri takomto systéme mladí hráči výborné výsledky, je nesprávny. Dovolím si so stopercentnou istotou povedať, že dôvody, prečo majú výborných mladých hráčov, sú niekde inde (v systéme výchovy mládeže). A čo sa týka zápasov hraných na jednom stole – tieto majú iba v najvyššej súťaži (vo Francúzsku v dvoch najvyšších), tie však títo mladí nehrajú. A keby bol ten systém taký výborný, majú ho aj v nižších súťažiach. Asi by bolo dobré vedieť, prečo ho zaviedli. Ja to viem minimálne o Čechoch, lebo som tam vtedy hrával.

  Páčilo sa mi ny tvojich návrhoch, že si najprv pomenoval problém, ktorý chceš odstrániť a potom pridal návrhy ako. Výborný prístup. Takto to podnietilo aj ďalších ľudí pridať prípadné ďalšie návrhy na odstránenie problémov a tým pádom umožní vybrať najlepšie riešenie. Pri tomto návrhu však úplne chýba dôvod, prečo to chceme zmeniť. Podľa mňa dôvod, že tak sa hrá v iných krajinách, nie je dôvodom. Je potrebné v prvom rade pomenovať, aké benefity tým chceme dosiahnuť. Ja zatiaľ vidím iba negatíva. Predstav si družstvo, ktoré má vo svojej vízii dávať šancu mladým hráčom zlepšovať sa (a máto to vo svojej vízii aj vy v Čadci). Družstvo precestuje celú republiku (napr. Bratislava – Vranov alebo naopak), aby si mladí hráči zahrali jeden zápas. A pokiaľ nebude výsledok 4:2 alebo 3:3, určite bude minimálne jeden hráč každého družstva, ktorý si zahrá iba jeden zápas. Predpokladám, že aj vy budete o tri-štyri roky chcieť zaradiť mladých na súpisku, budete navrhovať potom zmenu systému späť ?
  Pamätám si svoju skúsenosť z Čiech – cestoval som 300 km do Ostravy, tam som dostal prvý zápas so špecialistom na obranu Kajom Karáskom, dostal som trikrát na päť (pričom mi doslova znechutil pingpong) a mohol som ísť 300 km domov. Neprajem nikomu.

  Skúste najskôr povedať, aký prínos chcete takýmto návrhom dosiahnuť ?
  Možno sa bude dať nájsť nejaké rozumné riešenie.

  Pekný deň všetkým

  Braňo

 12. Samo Kalužný píše:

  Ako najlepsie riesenie sa podla mna teda ukazuje rozdelenie sutaze po prvych kolach na 8 druzstiev a 4 druzstva, ako to uz bolo spominane. Vyriesi sa tym: 1. problém domacich a vonkajsich zápasov. 2. Vsetky timy v lige budu stale mat o co bojovat a hrat. 3. O vitazovi sa nerozhodne nakoniec iba v jednom zapase, ale v poriadnom play-off.
  Co sa tyka inych krajin, cesi maju rovnako fungujuce play-off a play-out v extralige, az na to, ze play-off u nich hra 6 timov, kedze celkovy počet timov v extralige je 10. V tomto smere je mozno nasa extraliga este vyhovujucejsia pre tento system, kedze sa z osmych timov v play-off da spravit poriadne stvrtfinale (1. po zakladnej casti s 8., 2. so 7., 3. so 6. a 4. s 5.).

 13. Juraj Sýkora píše:

  Ahoj Rado,

  vzhľadom na počet účastníkov 12 sa prikláňam k Braňovmu názoru na rozdelenie 8/4. Niekto môže namietať, že načo hrať play-off s celou osmičkou družsťiev vzhľadom na kvalitatívny rozdiel napr. medzi 1. a 8. tímom, 2. a 7…. Môj osobný názor prečo áno je, že by to mohlo byť zaujímave aj z diváckeho hľadiska, keď priaznivci nižšie postavených družstie môžu na domácej pôde vidieť hrať kandidátov na titul. Možno ešte taká úvaha, či od semifinálne alebo aspoň finálne neskúsiť hrať na 3 víťazné stretnutia z 5.
  Každopádne, nech Ti tento entuziazmus vydrží, Rado! 🙂

 14. Rado Blažek píše:

  Braňo, neviem prečo, ale nejde mi odpovedať priamo pod tvoju odpoveď ohľadom poznámky pána Komorného.

  Áno, hráči v zahraničí nie sú lepší preto, lebo hrajú vo vyšších ligách menej zápasov ako my, preto tam mám vetu: „Myslím, že to je v celkových podmienkach, ktoré, žiaľ, my nemáme.“ Myslím tým to, že sú lepší, lebo majú celkovo lepšie podmienky na šport. Chcel som tým hlavne povedať, že to, že máme možnosť odohrať viac zápasov v extraligových zápasoch, teda mladí hráči majú, sa nijak neukazuje v kvalite našich hráčov, preto to beriem ako nepodstatné. Skôr mi chýba viac kvalitných tímov v súťaži, čo nijak neovplyvníme…

  Čo sa týka toho, prečo hrať menej zápasov. Mne osobne sa zdá byť pre divákov (viem, na našu ligu moc nechodia 🙂 ) lepšie hrať na jednom stole. Myslím, že by tým tie zápasy mohli byť zaujímavejšie. Ďalej, často sa stretávam tým, že hráč nejakého tímu je zároveň aj trénerom, a tak ak máme v tíme nejakého mladého hráča, ten hrajúci tréner má možnosť mu poradiť.

  Toto však pre mňa nie je to najpodstatnejšie. Najdôležitejšie je odstrániť to finále a hendikep pre jedno mužstvo v podobe dvoch zápasov vonku. Pre mňa by bol najprijateľnejší systém, ktorý si napísal ty, rozdeliť to na 8 a 4, play off od štvrťfinále.

  Rado

 15. Ján Skala píše:

  Prosím vás ľudia kam to chcete smerovať,keď sa pozrieme tri roky dozadu,tak sotva narátame štyri kvalitné mužstva,úroveň extraligy stále upadá,kam ju chcete dostať?.S ôsmimi mužstvami z toho znova urobíme púťovú atrakciu a podstatne znížime kvalitu.Keď niekto chce pre divákov niečo urobiť,nech sa prihlási do superligy a bude mať atraktívnych súperov a taktiež dobré výprasky a dobrú hambu

 16. Miro Komorný píše:

  Zdravím, p.Blažek,

  (klikol som na reakciu na Váš príspevok, ale netuším, či sa tam aj zaradí..)
  mne je to teda vcelku jedno, či sa bude hrať na 1 alebo 2 stoloch, ale z vašich argumentov mi tak trošku vychádza, že idete tým návrhom aj proti sebe. Či počet odohratých zápasov má alebo nemá vplyv na kvalitu je diskutabilné, lebo nevieme, aká by bola kvalita, keby sa hralo zápasov ešte menej. Ja si osobne myslím, že to má vplyv (hlavne u tých mladších). Ale keď si to tak zhodnotím, tak mi vychádza, že tá Slovenská extraliga sa hrá najmä kvôli hráčom samotným. Nevidím nejaký zásadný rozdiel v extralige a 1.lige, čo sa týka motivácie hrať. V extralige sú asi hráči lepšie platení, ale inak divácka kulisa alebo príjmy z reklamy sú asi dosť podobné 🙂 Koho (teraz myslím z hráčov) pingpong ešte stále baví, tak tomu je myslím jeden zápas málo. Kto toho má za doterajšiu kariéru „plné zuby“, ale živiť sa nejako musí, tak tomu vyhovuje čím menší počet zápasov. Ak pri návrhu niekomu ide o diváka, tak tam by som videl oveľa efektívnejšie opatrenia, ako ich pritiahnuť. Najmä nejaká reklama a vyjadrenie záujmu o divákov samotnými klubmi, či už nejakými papierovými letáčikmi, pozvánkami na web stránkach, či oznamy v „dedinskom rozhlase“ alebo lokálnej tlači a pod. Plus vytvorením podmienok pre diváka (aby si mali kde sadnúť a mohli pozerať). Verím tomu, že keby sa takéto oznamy objavovali častejšie a systematickejšie, tak že by si viac ľudí našlo cestu aj na našu extraligu. Myslím, že v tomto môžu „pre začiatok“ najviac spraviť kluby samotné..

 17. Miro Komorný píše:

  P.S. je mierne povedané „na zamyslenie“, aby v súčasnosti existovali extraligové kluby, ktoré nemajú svoju web-stránku. To je dnes absolútne minimum v „starostlivosti o diváka“..

 18. Brano Kaluzny píše:

  Cau Rado,

  nedá mi, musím zareagovať na to, čo si uviedol (aj keď ma zas Miro predbehol a zobral mi časť príspevku 🙂 , ale som rád, on vie vždy veci trefne pomenovať).
  Nemám skúsenosť z iných krajín, ale mám veľmi dobrú skúsenosť z ČR, kde som hral pred aj po zavedení a posledné dva roky hral extraligu aj môj Samo.

  Prvá vec – z pohľadu mládežníckeho trénera (čo je v poslednej dobe moja rola čím ďalej viac ako hráča) by som radšej bral nevidieť svojho hráča v niektorom zápase, ako to, že permanentne bude hrať o 1-2 kvalitné zápasy menej. A potvrdzuje mi to aj skúsenosť Sama v Čechách, kde cestoval pol dňa na zápas a bol často nešťastný, že si nezahral, lebo odohral iba jeden zápas.

  Inak, čo sa týka tých Čiech – systém hry na jednom stole bol zavedený ako podmienka Českej televízie pri predlžovaní zmluvy o TV prenosoch. Diváckemu záujmu to nijako nepomohlo (ani tam nebola taká ambícia). Divákov odvtedy priamo na zápasoch nijako nepribudlo (s výnimkou ako terajšie finále Havl.Brod – Hradec, ale to sme v úplne iných dimenziách, ako slovenská liga a Havl. Brod, a do veľkej miery aj Hradec, prefektne zvládli to, o čom píše Miro – propagácia a práca s fanúšikmi, plus využitie potenciálu osobností, ktoré tam hrajú). V prípade slabších zápasov sa diváci nudia, ak nemajú alternatívu pozerať na iný stôl. A povedzme si úprimne, u nás sa také môžu nájsť.

  Úprimne povedané, nevidím teda stále žiaden benefit, čo by sme tou zmenou mohli dosiahnuť.

  Pekný deň

  Braňo

 19. Brano Kaluzny píše:

  Ešte poviem na plnú hubu, čo si trochu o tom návrhu myslím. A nech mi Erik prepáči. Mám však trochu podozrenie, že je to snaha o odstránenie určitého handicapu a zjednodušenie si situácie. Nie je totiž pre hráča jednoduché nastúpiť na svoj tretí (štvrtý, ak zoberieme aj štvorhru) ťažký zápas proti hráčom ako Samo Novota/Hanák alebo Zolo Lelkeš/Muskó. Ale keď to zvládnu profíci z Holiča, Vydrian (ale aj iní ako Valentín, Ingo, Sašo, Mišo Pavolka, atď.; ospravedlňujem sa všetkým, ktorých som nemenoval).

  Ale nemali by sme sa tu uberať cestou, že si to zjednodušíme, je proste treba trénovať a byť aj kondične pripravený. Tá pohodlná cesta by bola z pohľadu dlhodobej perspektívy nesprávna.

  Pekný deň

  Braňo

 20. Rado Blažek píše:

  Čau Braňo,

  oki, z mojej strany, vidím to tak, že by to bolo zaujímavejšie, osobne v tom vôbec nehľadám nič také, aby som hral menej zápasov. Podľa mňa je aj tak ťažšie aspoň v mojej situácii pripraviť sa na daný zápas tak, aby som doň išiel fakt pripravený, minimálne tento rok sa mi to nedarilo. Nemyslím kondične, ale psychicky, ale to už je môj problém.

  A myslím si, že čo sa týka Erika, on v tom nehľadal nejaký kondičný hendikep. Každopádne, hrať na jednom stole, mne sa to zdá zaujímavejšie, ale na takomto niečom vôbec netrvám a prispôsobím sa tomu, čo bude.

  Verím však, že sa nám podarí odstrániť to finále a dva zápasy vonku, a podarí sa nám zaviesť nejakým spôsobom play off a play out, toto by bolo určite prínosom, odohralo by sa viac ťažkých resp. dôležitých zápasov a najmä by to bolo spravodlivejšie.

  Bojím sa však, že to môže naraziť na jeden fakt a to ten, že pribudne hracích termínov. Mne viac termínov vadiť nebude, len čo ak, ostatným áno???

  Rado

 21. Rado Blažek píše:

  P.S. Každý deň klikám na stránku OSTK Špačince, očakávam zhodnotenie mesiaca APRÍL, dobre sa to vždy číta… 🙂

 22. Rado Blažek píše:

  Miro,

  opäť vám odpoviem len sám za seba, resp. za náš klub. Stránku máme, je pravda, že by sme sa mohli aj viac posnažiť čo sa týka letáčikov…

  Najväčší záujem o naše zápasy, odkedy som späť v Čadci bol, keď sme hrali superligu. Síce sme toho moc nenavyhrávali, ale doma sme mali všetky zápasy vyrovnané a myslím, že dve remízky sme chytili. Ľudia sa skôr prišli pozrieť na hostí, navyše to bola nejaká zmena. Extraligu hráme vyše 20 rokov a je to už dosť okukané.

  Ale, pravdou je, že stránka, letáčiky a pozvánky v novinách by mali byť samozrejmosťou…

  Rado

 23. Brano Kaluzny píše:

  Aj ja verím, že sa niečo s tým finále aj nadstavbou podarí urobiť. Vyzerá, že naklonených odstrániť tie problémy, je viac. A podľa toho, či bude vôľa hrať menej alebo viac, môže byť model 6/6 alebo 8/4. Ale myslím, že vôľa na zmenu bude.

  Ten apríl snáď čoskoro. Už som asi v polovici. Zobral som si počítač zo sebou tento víkend, že to dokončím. Ako obyčajne, boli iné priority (kotlíkový guláš, biele víno, červené víno…).

 24. Vlado Budiak píše:

  Pre mňa ako diváka je hra na jednom stole určite prínosom, okolo jedného stola sa dá vytvoriť vcelku pekná atmosféra v kadejakej telocvični. Naopak dnešný model na dvoch stoloch sa mi absolútne nepáči, celé to pôsobí tak amatérsky a nedôstojne, človek preskakuje pohľadom hore dole, často krikom pri víťaznej lopte na jednom stole ruší zápas na druhom a podobne. Čiže myšlienka hrať na jednom stole určite má divácky čo to do seba, treba doladiť ten zvyšok:-P

 25. Pavol Červeň píše:

  Tí čo ma poznajú, tak vedia, že som veľký fanúšik stolného tenisu (oveľa horší hráč 🙂 ). Skúsim vám chlapi napísať niekoľko nápadov. Možno vás niektoré zaujmú a myslím to dobre, tak sa prosím nikto neurážajte!

  Extraliga má byť profesionálna súťaž. Nie súťaž, aby si hráči „zahrali“! Ak je šport profesionálny, tak sa v prvom rade pozerá na fanúšikov, reklamu, zisk atď. Hráči sú „zamestnanci“ a v podstate „zabávači“. Za to sú platení. Ak sa chcú baviť, tak nech idú hrať nejakú neprofesionálnu súťaž. Bodka.

  Tým prvým odstavcom nechcem na nikoho útočiť, len vysvetliť moje myšlienkové pochody. Problém nášho stolného tenisu je, že tu sa prihliada na množstvo vecí, ale na fanúšikov, propagáciu až na poslednom mieste.

  Tomu zodpovedá množstvo vecí v súčasnom modely extraligy. Začnem hneď prvou vecou, ktorá ma napadla. Neviem ktorého génia napadlo aby sa hralo v sobotu doobeda. Nepoznám iný šport na vrcholovej úrovni, ktorý by sa tak hral (to neznamená, že neexistuje 🙂 ). A finále súťaže dať v sobotu doobeda? To je priam hlúpe. To akoby finále Ligy Majstrov vo futbale dali v sobotu doobeda. Tak to si neviem predstaviť 🙂 Pozrite sa kedy sa hrá nemecká najvyššia súťaž, alebo iná. Doobeda? 🙂

  Finále a semifinále na jeden zápas je dosť zlé riešenie. A aby to bolo na jednom mieste ešte horšie. Nepoviem, keby to bolo napríklad v Rači. Tam by tom malo úroveň, ktorú si niečo také vyžaduje. Opäť pre divákov to napríklad v Holíči nie je vôbec vyriešené. Bufet nič, žiadna tribúna, celý čas stáť a pozerať na pinčes v zlom uhle. Ale nemyslím si, že by to inde bolo lepšie a nemyslím to ako útok na Holíč, len píšem fakty. Proste je problém pre naše kluby, takú veľkú akciu urobiť správne. Divák je najdôležitejší. Bez neho nepríde reklama a ani televízia, nič.

  Nechcem nikoho uraziť, ale niektoré haly sú na pinčes proste nevhodné. Nepoviem keby to bola 5 liga, ale najvyššia súťaž? To si snáď robíte srandu. Nikdy by nemala byť schválená hala, ktorá je pre divákov neprijateľná a podmienky nie sú vhodné. Tiež by nikto nechodil na Slovan, keby nemali tribúnu a nemali ako pozerať. Pravidlá sú na stránke SSTZ a bojím sa, že ich množstvo hál nespĺňa. Prečo dostali výnimku?

  V Nemecku tento rok prekonali rekord a na jeden zápas prišlo tuším skoro 6000 ľudí. Nestalo sa to ale určite len tak samo od seba. Tým chcem naznačiť poslednú vec. Ani ja niekedy poriadne neviem, kedy sa hrá niečo zaujímavé. Žiadne informácie dopredu, žiadna reklama. Človek, čo sa okolo stolného tenisu nepohybuje nemá šancu o tom vedieť potom vôbec. Tak sa chlapi nečudujte, že príde 5 ľudí, alebo niekedy nikto.

  Veľmi sa mi páči aktivita Rada Blažeka. Je to super nápad, niečo zmeniť. V prvom rade by sa mali ale pomenovať problémy (to nerobí nikto rád). A potom skúsiť hľadať ich riešenie. Inak to bude zase iba výstrel do tmy.

  A inak mne sa systém z Čiech pozdáva. Je to atraktívnejšie pre diváka a aj pre televíziu. A hlavne mi je sympatický ich systém, že hrajú play off na 3 víťazné zápasy. A to že sú prvé 2 mužstvá po základnej skupine odmenené tým, že určite budú v semi finále je tiež fajn.

  No dobre, týmto skončím. Dúfam, že som nikoho nenaštval 🙂 Ďalšie nápady dodám neskôr. Uvidíme ako sa táto diskusia vyvinie. A som rád, že tu čítam mená ľudí, o ktorých si myslím, že majú stolný tenis naozaj radi.

 26. Miro Komorný píše:

  Len malá poznámočka .. neviem (a celkom by ma to zaujímalo) aké percento hráčov extraligy sú naozaj profesionáli, ktorí nemajú iné zamestnanie. Od toho sa potom môžu aj odvíjať naše požiadavky a očakávania..

 27. Brano Kaluzny píše:

  Ahoj Palo,

  vôbec nehovoríš od veci a pochybujem, že by sa mohol niekto na tvoje poznámky uraziť.

  Napriek tomu jedna poznámka (a Miro ma zase raz predbehol, lebo som bol dva dni na turnaji v Zahrebe 🙂 ). Nesmieš zabúdať, že naša liga tvoju definíciu profesionálnej súťaže vôbec nespĺňa. A roky ešte nebude, to je realita, ktorú musíme brať na vedomie. A možno nájsť si správnu pozíciu a víziu, čo chceme od našej najvyššej súťaže. Keď si zoberieme, že tam hrá 12 družstiev po 3 hráčoch (niekde 4), tak profesionálov, ktorí sa živia hraním pinčesu tam bude maximálne 20%. Všetci ostatní buď študujú alebo pracujú a pingpong je popri tom niečo navyše. A to nehovorím o skutočných profesionáloch z hľadiska prístupu a prípravy (ako v špičkových zahraničných ligách), to by sme našli ešte nižšie percento. A tá ďalšia časť definície, že cieľom je reklama a zisky, jednoducho u nás neexistujú. Takže si musíme hľadať inú pozíciu súťaže – a to je dosť ťažké vzhľadom na rôznorodosť družstiev v nej. Máme tam prvé dva tímy, ktoré fungujú na čiastočne profesionálnej báze, ale úplne inak ako všatky ostatné. Potom viaceré tímy, ktoré sa snažia pripravovať a rozvíjať mladých. Takže asi ako v iných športoch, jednou z pozícií našej súťaže buce určite rozvíjať mladých, aby sa v budúcnosti mohli presadiť v silnejších ligách v zahraničí. To by mohlo prospieť aj reprezentácii do budúcnosti. Inou by mohlo byť pritiahnuť späť osobnosti, vzory a o tom bol môj návrh na úpravu pravidiel na tohtoročnú konferenciu (ktorý ale asi pri našom konzervatívnom zmýšľaní neprejde).
  Čo sa týka diváka (nie, nezabudol som na neho), aj tu vidieť tú poloprofesionalitu v našich kluboch. Nepracujeme jednoducho s divákmi vôbec a verím, že jedným z hlavných dôvodov je, že v kluboch na to nezostáva dostatok času (príklad za nás – kto by to mal zorganizovať a pripraviť, keď viacerí z nás robia od svitu do Vrútok a ostatní finišujú vysokú školu ?).

  Inak, dnes doobeda sme (Sašo, Samo a ja) sedeli v Záhrebe na káve v debate s českými trénermi. Keď som spomenul našu súčasnú diskusiu o úprave hracieho systému podľa vzoru ich extraligy, Jindro Panský to povedal jednoznačne :“Kluci, nedelejte to.“ Argument bol jasný – divákom to nič neprinieslo a nechodí ich preto viac a hráči si jednoducho nezahrajú. A aj v českej profesionálnej lige bol argument zahrať si viac.

  A ver mi, vo väčšine prípadov by to nebol krok vpred ani pre diváka. Ak sa pozrieš na zápasy Holič-Vydrany, tam môže byť atraktívne sledovať jeden stôl, ale koľko je v našej lige takýchto zápasov ? A čo urobíš, keď bude niektoré silné družstvo hrať proti súperovi, ktorý má v zostave slabšieho hráča ? Ak nebudeš mať alternatívu pozerať zápas na vedľajšom stole, bude ťa to rýchlo nudiť. V konečnom dôsledku to môže dokonca viesť k tomu, že nám odídu aj tí nadšenci, ktorí chodia na zápasy dnes.

  Inak, s tou sobotou doobeda máš asi pravdu. Ale neviem, či by bolo priechodné hrať piatok večer/sobota večer. Pravdupovediac, asi by som bol aj za.

  Pekný večer všetkým

  Braňo

 28. Pavol Červeň píše:

  Braňo s tými pofíkmi som trošku podpichol. Je ale dobré, že to tu niekto pekne vysvetlil. Týmto si definoval súťaž, jej kvalitu, jej problémy a teraz by bolo naozaj dobré skúsiť nájsť nejaké riešenia.

  Je mi úplne jasné, že množstvo vecí je problém. Hlavným sú peniaze. Len si treba uvedomiť, že ak nepôjde hore „kvalita služieb“, tak nikdy nebude v tomto športe ani viac peňazí. Je to začarovaný kruh, ale proste bez snahy (niekedy aj príkazmi) sa to nikdy nezlepší, ale práve naopak zhorší. Ja osobne mám pocit (a nanešťastie nie sám), že kvalita extraligy veľmi klesá a dúfam, že sa to už zastaví a začne posúvať opačným smerom.

  Aby som nepísal len hypoteticky, ale dal aj nejaký konkrétny nápad.

  Veľmi sa mi páči, že v Čechách sú dobré zápasy točené televíziou. Je mi jasné, že u nás to bude asi problém. Nevadí. Ten istý problém má ITTF a vynašlo sa. Začalo robiť stream a potom to odpozeralo množstvo iných súťaží. Napríklad naši susedia točia už aj zápasy, ktoré televízia nevysiela.
  Čiže priamo k nápadu. Mužstvá extraligy (prípadne SSTZ) by sa mohli zložiť na povedzme 2 kamery v nejakej slušnej kvalite (dajú sa potom streamovať aj iné podujatia). A potom pri zaujímavých zápasoch by si mohlo domáce mužstvo túto kameru požičať a streamovať zápas (samozrejme tí odvážnejší si ju môžu kúpiť pre klub samostatne). Napríklad na tejto stránke, „špačinskej“ (prepáčte už iba Mira Komorného 🙂 ) a iných o slovenskom stolnom tenise by sa tento stream dopredu reklamoval. Možno budeme prekvapení koľko ľudí to bude pozerať. ITTF dosiahlo na poslednom šampionáte neuveriteľné čísla. Aj v Čechách to bude určite slušné. Takže mužstvá nevedia nájsť často sponzorov, ale ak by sa to robilo dobre, tak časom sa môže kvôli návštevnosti a podobne nájsť reklamný sponzor na nete. Napríklad aj Laola1 púšťa Nemeckú ligu a do toho vkladá reklamy. Môj návrh je samozrejme napísaný veľmi zjednodušene a nie je to tak jednoduché. Je to len nápad, s ktorým je možné pracovať.

  No mali by ste si urobiť taký menší prieskum o hracích časoch, ktoré ľuďom vyhovujú. To by nemal byť problém sa opýtať nejakej vzorky ľudí (napríklad počas Majstrovstiev Slovenska), že aké časy a podobne im vyhovujú. Stavím sa, že sobota doobeda úplne pohorí. V Čechách a inde sa často hrá aj cez týždeň večer. Určite ale nie v sobotu alebo nedeľu doobeda. Alebo dávam druhú možnosť. Stačí sa zamerať na naozaj sledované športy a pozrieť sa kedy ich vysielajú, alebo prípadne hrajú.

 29. Samuel Novota píše:

  Dobry den,

  rad by som sa pripojil do debaty so svojimi osobnymi skusenostami a pocitmi. Padli tu vyborne navrhy a nazory, ktore boli rozobrane z roznych uhlov pohladu. Radovi dakujem za moznost precitat si ich a vyjadrit sa k nim.
  Co sa tyka systemu jednotlivych stretnuti, najlepsie by bolo hrat na jednom stole, to bez debaty, atmosfere zapasov by to pomohlo. Lenze hrat 7-10 zapasov na jednom stole by prinieslo dvoj- a troj-hodinove stretnutia. Nikdy som takymto systemom nehral, takze si neviem predstavit nakolko by vaha kazdeho zapasu (pri hrani na jednom stole) dokazala vykompenzovat zdlhavost stretnutia ako celku. K zmene na skratenie zapasov, ktoru navrhuje Erik Illas sa vyjadrim tak, ze si dobre pamatam, ked som bol mladsi. Mladi sa potrebuju ohrat. Ja som tu prilezitost dostal a nerad by som ju odoprel nadchadzajucim generaciam. Casom to mozno uvidim z ineho uhla, no nateraz som toho nazoru, ze system aky mame je pre hracov ten najlepsi z viacerych dovodov – je tam menej stresu zo zleho nastupu, clovek sa nauci nevyhybat ziadnym superom, vysledky celeho zapasu su skoro bez skreslenia, pretoze poradie hracov (x,y,z a a,b,c) nezohrava az taku obrovsku rolu. To najdolezitejsie su vykony druzstiev ako celku.
  Presiel by som k systemu hrania ligy. Toto je tvrdy oriesok. Nezaobide sa to bez kompromisov a bez „ukrivdenych“. Jediny jednoduchy problem je ten, ze niektore timy hraju pred play-off 2xdoma a raz vonku a ine naopak. Problem sa vyriesi zrusenim tretieho kola, co znamena, ze prvy zapas sa hra podla vylosovania doma/vonku a druhy opacne vonku/doma. Takisto by sa to dalo vyriesit pridanim dalsieho stvrteho kola k tym sucasnym trom, ale to je zbytocne.
  S Radom suhlasim, ze rozdelenie extraligy do dvoch casti po prvom kole bol bajecny napad. Toto by sa malo zachovat. Napad na rozdelenie extraligy na 8 lepsich a 4 horsie timy mi najprv prisiel ako dobry, ale z viacerych dovodov sa mi prestal pozdavat. Napriklad vyhoda domaceho prostredia, o ktorej sa tu tolko pisalo by mohla niektore kluby znevyhodnit a odsudit na hranie o zachranu uz priskoro. Rozdelenie 8:4 by tiez prinieslo druzstvam v spodnej casti o styri zapasy menej (ako ostatnym druzstvam). Takisto, z pohladu lepsich klubov, je nezmysel navysovat pocet druzstiev v hornej casti. Nechcem aby to vyznelo zle, ale pravdou je, ze rozdiel urovne druzstiev je velky. Aby som len tak nekritizoval, poznam efektivnejsi sposob ako zabezpecit spravodlivejsi „vyber“ muzstiev na zostup. Myslim, ze sa to vola play-out, teda pavuk, v ktorom dalej nepostupuju vitazi, ale porazeni s tym, ze finale by sa odohrat nemuselo, kedze z ligy vypadavaju dve druzstva. Play-out pavuk by bolo najlepsie zostavit zo styroch poslednych druzstiev z tabulky, pretoze pri osmich muzstvach sa otvara prilis vela dveri na rozne manipulacie. Preto by som radsej ponechal rozdelenie na 6 lepsich a 6 horsich timov, ktore teraz mame.
  Nacnem aj system play-off. Myslim si, ze zmena k hraniu zapasov doma-vonku namiesto turnajoveho systemu by bola pozitivna. Viac zapasov by pomohlo vykompenzovat zrusenie toho tretieho kola, o ktorom som pisal. Na co by som vsak apeloval je, aby sa hralo na minimalne 3 vyhrane stretnutia. Menej sa mi nevidi ako spravna volba. Priznam sa, ze neviem aky pocet timov by v tomto pripade mal ist do play-off, ci 4, 6 alebo 8.
  Hracie casy, o ktorych sa tu rozprava, su z mojho pohladu jedina vec, ktora moze pomoct navstevnosti. Nie zmena systemu ligy ci vzajomnych stretnuti, ale zmena hracich casov. V Cesku zmena systemu stretnuti navstevnost nezlepsila. O krajinach ako Francuzsko alebo Nemecko sa nema zmysel bavit, pretoze tam je to o servise pre fanusikov – to je kapitola sama o sebe. Ak nic, tak aspon ta sobota rano by sa mala zmenit na nieco ine.
  Tolko k realite. Teraz by som si chcel troska posnivat o fuzii nasej ligy s ceskou v akomkolvek zmysle. Uz ako junior som premyslal nad systemom, akym by sa mohli mase ligy spojit, stale tam vidim vela moznosti ako to urobit a nechapem, preco to este nebolo zariadene. Spolocne play-off alebo spolocna druha cast ligy po rozdeleni… Alebo vytvorenie novej ligy, nazvyme ju aj ultraliga premna-zamna, tam lezi svetla buducnost nasho pingpongu, nie v rozdelovani, ale v spajani. Spravna konkurencia je uzasna vec. Aj na ukor toho, ze by sme sa museli podriadit ich systemu hrania stretnuti, pretoze kvalita ligy je stale prioritou cislo jedna.
  Este raz dakujem za moznost vyjadrit svoj nazor.

  S pozdravom
  Samo Novota

 30. Juraj Sýkora píše:

  Mne napadla ešte jedna myšlienka s tým, že by sa ponechal súčasný systém na dvoch stoloch, ale že by sa hrali len dvojhry.

 31. Ján Skala píše:

  Váž.p.Červeň,kedy ste organizoval nejaké podujatie v stolnom tenise na celoslovenskej úrovni,ktoré trvá cca tri hodiny,bol ste na zápase superligy v Čechách napr.na EL NINE a to bol majster Čiech,bol ste na zápase superligy u majstra Rakúska,bol ste na zápase v Maďarsku,alebo Slovinsku,keď píšete o podmienkách v Holíči.Tak vám zodpovedne môžem povedať,že podmienky finále extraligy v Holíči boli o triedu lepšie,ake sme mali s uvedenými mužstvami mi.Čo sa týka bufetu,prirodzene nebol pre divákov žiaden alkohol,zato bolo 150 sk minerálky Z A D A R M O. Čo sa týka systému extraligy,môžem povedať,že ste dobrý fanúšik,ale čo sa týka samotnej hry , systému a spôsobu súťaže strielate vedľa.Na Slovensku sú cca 4 mužstva ktoré majú akú takú úroveň a tie by mali medzi sebou hrať min.6 zápasov tri doma tri vonku a potom nemusí byť,žiadne finále a budú aj diváci a bude aj spravodlivý majster

 32. Juraj Sýkora píše:

  Ahoj Samo,

  keďźe si skôr zástanca rozdelenia na 6/6, tak mi napadol ešte jeden možný systém. Po prvej časti by sa muštvá rozdelili na 6/6 ako doteraz, následne by odohrali jedno kolo s výmenou vonku/doma. Družstvá umiestnené na 7. a 8. mieste by mohli doplniť horných 6 družstie do play-off. Družstvá na 9.-12. mieste by si mohli zahrať play-out, ako si to navrhol.

 33. Samuel Novota píše:

  Ano, ked som pisal, ze „neviem aky pocet timov by v tomto pripade mal ist do play-off, ci 4, 6 alebo 8.“, tak som pri moznosti s osmimi druzstvami mal na mysli presne to, co vo svojom prispevku popisujete.

 34. Miro Komorný píše:

  Váž.p. Skala.
  Nechcem sa Vás dotknúť a chvíľu som uvažoval, či niečo napíšem a či mi je to treba 🙂 Všetci tu debatujú v dobrej viere a snahe zlepšiť stav. Len Vy útočíte. A taký spôsob zabije každú diskusiu. Nepochybujem, že i Vám ide o zlepšenie, ale je to škoda, lebo buď zastrašíte tých, čo majú iný názor ako Vy a radšej ho vôbec nevyslovia, alebo sa diskusia zvrtne do konfrontácie o niečom inom, než je pingpong. V najlepšom prípade budú vaše útoky ignorovať. Pritom p.Červeň vyložene napísal, že to nemyslí ako útok na Holíč a nikto Vám tu nič nevytýka – akoby niečo tušil. Aj keby strieľal vedľa – no a čo? Nemôže vysloviť svoju predstavu?
  Ešte raz sa ospravedlňujem, že som si dovolil s Vami nesúhlasiť a sľubujem, že viac už tu na Vás reagovať nebudem. Len mi bolo ľúto tejto inak konštruktívnej diskusie. Držím palce p.Blažekovi, aby to tu „ukočíroval“, viem o čom hovorím 🙂

  Prajem všetkým pekný večer.

 35. Brano Kaluzny píše:

  Samo,
  som rád, že aj niekto z profíkov pridal seriózny názor.

  Ja len na malé upresnenie, čo sa týka návrhu 8/4. Tá spodná štvorka by neodohrala menej zápasov, lebo ja som navrhoval, nech ešte hrajú spolu v nadstavbe trikrát, takže by to bolo deväť zápasov v nadstavbe oproti terajším desiatim. Je to niečo podobné ako súčasné play-out v Čechách. Tam sa to hralo posledné dva roky a bolo to vždy veľmi zaujímavé. Z pohľadu dlhodobej súťaže sa mi play-out vyraďovacím spôsobom zdá menej fér, keď sa tým anulujú akékoľvek výsledky dosiahnuté predtým so silnejšími mužstvami. Ale ako som povedal, mne je v podstate jedno, či 6/6 alebo 8/4 (ešte musím zistiť názor v klube). Ale mám pocit, že hlasy za zmenu budú.

  A čo sa týka tvojho návrhu na 3 víťazné zápasy – neviem, či si mal na mysli celé play-off alebo iba finále. To treba zvážiť. Vo finále by to asi svedčalo, tento rok by to bolo výborné vyvrcholenie súťaže. Ale tiež to závisí od vyrovnanosti najlepších družstiev. Predstav si minuloročnú súťaž, keď Holič kraľoval a finále bolo iba formalitou, vtedy by boli dva vyhraté zápasy úplne dostatočné. Osobne, tak ako ty férovo píšeš, že by si prihliadol na potreby mladých v hraní na jednom/dvoch stoloch, ja by som tu dal na názor najlepších družstiev, na koľko zápasov hrať play-off. Ak sa tam dostaneme, my si z radosťou o jeden zápas viac zahráme.

  Pekný deň všetkým

  Braňo

 36. Samuel Novota píše:

  Chcel som odpovedat, ale zistil som, ze nemam co! Jedine, co mozem este povedat je, ze zelam zastupcom klubov, aby rozhodli spravne, a aby to prebehlo co najhladsie.

 37. Rado Blažek píše:

  Ja sa pridávam k Samovi, hlavne nech to zajtra dopadne dobre. Osobne sa nemôžem zúčastniť, ale, samozrejme, zástupca klubu príde. Verím, že nejakou formou play off a play out bude, bolo by to určite prínosom…

  Rado

 38. Ján Skala píše:

  Prepáčte p. Komorný zabudol som,že vy ste najväčší odborník na extraligu a rodený kritik,viete vy o čom som vôbec písal?

 39. Juraj Teplanský píše:

  Chcel by som prispieť, no nie tak k systému extraligy, skôr ku prezentácií stolného tenisu,práci z divákmi,médiami ako aj samotnými hráčmi. Je otrasné, že v telke je nonstop reklama na všetko možné len nie na športové podujatia-samo okrem futbalu, ktorému sa teraz darí-Repre a hokeja. Už dávno všade tvrdím, že propagácia je beh na dlhé trate.Nestačí pútače raz začas na zápas,turnaj atd. Videli ste niekde v celoslovenských médiách pozvánku na PALMA SLOVAKIA OPEN 2015, Slovak Junior Open? Alebo na blížiace sa Majstrovstvá Európy v Bratislave? Nie nikde a nieto ešte na extraligu či superligu. Dosť dlho sa pohybujem aj vo florbale a tam je jasne vidieť akú silu má propagácia športu k masám/potencionálnym divákom a sponzorom. V Čechách ako aj Poľsku to boli roky propagácie vo všetkých verejných médiách na amatérske súťaže a turnaje a teraz žnú plody. Keď už nik iný tak „štátne“ médiá by mali mať psiu povinnosť informovať o celoslovenských podujatiach a súťažiach. Hlavne ako im jeden známy pripomenul informovať ešte pred nie až po udalosti. Ďalšou troškou by mali prispieť samotné obce a mestá ako aj kluby. Dostupné hľadisko je nevyhnutnosťou kultúry športového podujatia. Na ČT4 pozeráte už aj šachy len u nás priblblé seriály,show magorov a kvízy. Určite to nebude ľahké a zo začiatku to nebude mať možno žiaden efekt, ale byť na očiach pravidelne dlhšiu dobu spojené dúfam aj s nejakými úspechmi na medzinárodnej scéne je to čo môže celkový stav „NE“sledovanosti stolného tenisu u nás otočiť v prospech tohoto nádherného športu. V tejto propagácii veľmi držím palce Radovi, že sa do toho pustil a informuje aj o samotných hráčoch hrajúcich v zahraničí. Treba vytvoriť aj verejný tlak na štát, aby konečne na šport ako taký doslova nesral a na zväz, aby tlačil a ťahal za všetky páky na ministerstvách. Inak budú naj hráči stále odchádzať do zahraničia hrať za nejaký peniaz a popri tom ešte niekde pracovať(nie tí naj 🙂 sportdirecte abo iných balíkomatoch. V lepšom prípade niekde v kancli majiteľov klubov. Doma potom zostanú len mladí,pár nadšencov a starí borci. No a to nieje cesta ku skvalitneniu extraligy ani žiadnej inej súťaže. Držím palce všetkým dobrým nápadom. Howgh

Pridať komentár