Čo s neprihlásenými hráčmi na SPM? Dajme im šancu hrať za pokutu! |

Čo s neprihlásenými hráčmi na SPM? Dajme im šancu hrať za pokutu!

stol 005Verím, že aj pri mojej druhej téme na BLOG sa trošku rozbehne diskusia, ako som v predchádzajúcich príspevkoch spomínal, konštruktívna. Žiaľ, je mi ľúto, že tento článok píšem už ľudovo povedané „po funuse“, nakoľko pred chvíľou som si prečítal pravidlá pre prihlasovanie hráčom na SPM mládeže. A práve prihláškam hráčom na SPM mládeže by som sa chcel dnes venovať.

V prvom rade by som chcel vyjadriť svoj názor na zmeny organizovania SPM v posledných rokoch. Slovenské poháre, ktorým sme kedysi nepovedali inak ako „bodovačka“, sú podľa mňa v posledných rokoch na oveľa vyššej organizačnej úrovni, ako to bolo za mojich čias.

Pamätám si ako dnes, že sme často hrávali v katastrofálnych podmienkach (extrémne málo miesta pri stoloch, neregulárne stoly, sieťky, zatemnenie hál, kapacita stolov na turnajoch, vedel by som ešte dlho pokračovať). Nechcem tým však povedať, že organizátori turnajov neurobili pre hladký priebeh podujatí všetko, ale proste bolo to tak.

V mojich časoch sme okrem dvojhier hrávali pravidelne na každej SPM aj štvorhry, tie sa hrávali systémom K.O. A pamätám si aj na fakt, že sa často stávalo, že zo štyroch vyžrebovaných hráčov sa na turnaj nedostavili z jednej skupiny dvaja, a tak občas postupovali zo skupiny dvaja hráči ako keby priamo. Áno, aj to boli, samozrejme, len výnimky, ale stávalo sa to.

Preto si myslím, že posledné roky, odkedy máme už aj rozhodcov pri stoloch (často kritizovaných), priniesli do priebehu SPM veľmi veľa pozitív. Treba poďakovať tým, ktorí sa o to pričinili…

 

Čo by som chcel prediskutovať?

Mojou dnešnou témou je, čo s tým, ak sa hráč – hráči zabudnú prihlásiť na SPM. Nejde mi o žiadne konkrétne mená a nerád by som tu riešil to, čo sa už stalo, ale skôr o budúcnosť.

Systém prihlášky je dá sa povedať, úplne jednoduchý. Pošleme mail, organizátor ho potvrdí a následne si vieme na stránke turnaja odkontrolovať, či naozaj sme v databáze. Jednoduchá úloha. Napriek tomu si myslím, že v budúcnosti sa stane, že pri nejakej zhode okolností proste niekto urobí chybu a na turnaj sa neprihlási. Určite všetci chceme, aby deti hrali, tak mám nápad, ako tomu predísť. Nakoľko pravidlá pre SPM už vyšli, možno zmena nepríde tento rok, možno až o rok, mne osobne nebude vadiť, ak zmena nepríde, ale prečo sa aspoň neopýtať.

Takže, pointa je takáto. Ak sa hráč zabudne prihlásiť na SPM, skúsme mu dať možnosť prihlásiť sa do termínu prvého žrebovania s tým, že automaticky bude musieť zaplatiť pokutu, dajme tomu trojnásobok vkladu. Samozrejme, s tým, že sa mu to môže stať len raz, v druhom prípade by som sa už riadil nulovou toleranciou.

 

Čo si o tom myslíte?

Ak by bola nejaká šanca o tom polemizovať s kompetentnými, treba hlavne premyslieť výšku pokuty, ja by som bol za trojnásobok vkladu. A, neprihlásenie hráča by som bral ako neprihlásenie hráča z nejakého klubu. Takže, ak by sa to stalo dajme tomu opäť nejakému inému hráčovi z toho istého klubu, v tom druhom prípade, ako som už uviedol, by som sa riadil nulovou toleranciou, nakoľko by som to už bral ako veľkú nezodpovednosť daného klubu…

18 komentárov Already!

 1. Brano Kaluzny píše:

  Ahoj Rado,

  vidím, že tvoje stránky sa stanú takým malým Hyde parkom 🙂 Aj tam sa dá diskutovať o čomkoľvek. Keď bude diskusia taká produktívna a k veci, ako pri zmene systému extraligy, tak určite prídu ďalšie dobré návrhy a zmeny.

  Tentokrát si však podľa môjho názoru stúpil vedľa. Na jednej strane chváliš organizáciu a poriadok pri organizovaní SPM mládeže. Plne s tebou súhlasím. Zmeny, ktoré boli v posledných rokoch zavádzané, ich po organizačnej stránke dostali na takú úroveň, že by sme sa nemuseli hanbiť ani v porovnaní s podobnými národnými turnajmi v zahraničí (a zažil som ich napr. v Rakúsku, Čechách, Francúzsku). A porovnanie so Slovenským pohárom mužov – jednoducho nedá sa porovnať…
  Na druhej strane – tvoj návrh je návrhom, ktorý je proti tomuto poriadku a nahráva neporiadnym. Prečo máme naprávať chyby (nezodpovednosť, zábudlivosť, nedostatočnú komunikáciu alebo akokoľvek to nazveme) klubov/príp. rodičov tým, že problém prehadzujeme na organizátorov ? Všade na svete existujú termíny prihlasovania a termíny platia bez výnimky. Dôvod ? Aby organizátori mohli riešiť akékoľvek problémy spojené s organizáciou turnaja v dostatočnom predstihu (napr. nekompletné prihlášky, kontrola registrácie hráčov, ale tiež opatrenia/reakcia na veľa alebo málo prihlásených hráčov, atď.) a neohrozovali tak kvalitu organizácie turnaja. Schválne – budúci týždeň je Egypt Open juniorov a kadetov a ešte nie je vylosovaný (dokonca je niekoľko dní do losovania). Skús ešte prihlásiť nejakého Vášho chlapca, čo ti na to ITTF odpovie.
  Skôr než skúsim poradiť, ako situáciu vyriešiť, dám osobný príklad. So svojimi deťmi chodím na SPM už spolu pätnásť rokov (a že prečo tak šediviem:-) ). Napriek tomu, že som dosť známy tým, že na niektoré veci zabúdam, za tých 15 rokov sa mi nestalo ani raz, že by som zabudol niekoho prihlásiť. Vždy som mal takú obavu, že náhodou zabudnem a kvôli mne si deti nezahrajú, že som to radšej urobil o dva dni skôr. Ak niekto argumentuje tým, že chceme aby deti hrali, tak je to trochu pokrytecké – ako on sám myslel na tie deti, aby si zahrali, keď nezabezpečil, aby boli nahlásené v termíne ?
  Aby som to zhrnul – nedostatočnú organizovanosť v rámci klubov chceme nahrádzať tým, že spôsobíme chaos niekomu inému. To sa mi nezdá fér.
  A na záver tá rada. Stačí, ak sa v kluboch, kde to celkom nefunguje, dohodnú, že prihláška sa bude posielať najneskôr v utorok večer. V takom prípade si vedia rodičia a hráči, ktorým na tom záleží, dostatočne vopred skontrolovať, či boli zaradené do zoznamu účastníkov. Prípadne pri zasielaní stačí dať do kópie niektorého z rodičov.

  Takže všetko sa dá vybaviť aj bez zmeny pravidiel pre organizátorov. Buďme im vďační, že sú ochotní turnaj organizovať a nekomplikujme im to. Pozrime sa, čo vieme urobiť lepšie sami doma.

  Pekný večer

  Braňo

 2. Brano Kaluzny píše:

  zas taký dlhý príspevok, sľubujem, že už budem menej písať 🙁

 3. Rado Blažek píše:

  Čauko Braňo,

  mal som na teba vypísaný kurz 1,01, že napíšeš prvý 🙂 Áno, plne s tebou súhlasím vo všetkom, čo si napísal. Som toho istého názoru, len je ťažko presne napísať a vysvetliť, čo ako človek myslí, aby to nebolo na 10 strán.

  Táto zmena, kebyže teoreticky príde, by podľa mňa vôbec nesťažila prácu organizátorom. Prihlásiť by sa šlo len do termínu prvého žrebovania a ako som napísal, s pokutou, a maximálne raz, druhýkrát už by to neprešlo. Pochybujem, že sa 10 hráčov neprihlási normálne na SPM a následne zaplatí pokutu len tak zo srandy.

  Ide mi len o to, že mám obavu, že sa niečo podobné stane opäť a nemusí to byť tento rok, ale o rok, o dva. Prečo to raz netolerovať, navyše za pokutu, môže to byť akákoľvek súhra okolností, lebo nie všetky kluby fungujú zrovna ideálne…

  Samozrejme, ideálne by bolo, kebyže sa také veci nemusia riešiť vôbec.

  Rado

 4. Brano Kaluzny píše:

  Hehe, som rád, že som ťa nesklamal. Dúfam, že dostanem podiel z výhry

  Verím, že prípad, ktorý bol toľko diskutovaný, by mal byť dostatočným poučením, aby sa v budúcnosti tieto veci nestávali. A navyše, ak všetci budú vedieť, že toto je striktné pravidlo. A ak sa niekto nepoučí ?

  Dobrú noc všetkým. (Už sa teším na Chicago)

 5. Ladislava Ivančová píše:

  Pre niekoho „prípad.“ Pre mňa môj syn. Kvoli duplicitnému prihlasovaniu hráčov klubu v minulosti sa určila jedna osoba v klube, ktorá ich mala prihlasovať. To, že tak v daný moment neurobila možno pokladať za nešťastie, zlomyseľnosť, nazvite to ako chcete. Okolnosti boli tri hodiny po deadline nahlásené. Chaos to nespôsobilo nikomu, nakoľko prelosovávať sa tak či tak muselo bez ohľadu na túto skutočnosť. Nakoľko nikto z prítomných nevyslovil námietku, a hráč samotný sa sám prihlásiť nemohol… Nazvime to jednoducho ZLOMYSEĽNOSŤ a POKRYTECTVO.

 6. Ladislava Ivančová píše:

  A navyše ak horeuvedený prispievateľ budete po operácii chrbtice a Váš partner sa bude starať o Vás a celú rodinu a náhodou neskontroluje v piatok o 18.00 či niekto nezabudol prihlásiť Vaše dieťa, ale zistí to až 21.00 a nejaký trotl o Vás napíše, že ste nezodpovedný a nepoučil ste sa. Ja Vám to neprajem zažiť. Ja Vám to želám.

 7. Brano Kaluzny píše:

  Dobrý večer pani Ivančová,

  ja som mal kurz 1,00 na to, že sa ozvete. Ale to som netušil, že na to, aby ste ma prekliali. Začínam mať pocit, že som príčinou Vašich nešťastí a frustrácií.
  Vonkoncom Vám to neprajem, ale som si istý, že keby sa rovnaká situácia opakovala, už by Váš syn bol prihlásený načas. To bola podstata horeuvedeného príspevku.

  Ešte raz dobrú noc (ešte aj tomu Chicagu sa nedarí)

 8. Radek Ivančo píše:

  Čaf Radku!!

  Dobru temičku si si vybral a že vraj po funuse:) Čo už veď nenadarmo sa vraví že novinárčina je špinavá robota.. Moje sympatie určite nestrácaš skôr naopak. Tak ako ty si s predstihom, v deň keď už malo byť akože po funuse, oznámil že čoskoro odprezentuješ svoj názor aj ja si dovolím prispieť svojim o pár dní. Nebudem sa ale vracať k veciam, ktoré sa stali, žiadne mená..

  Aj každý blog by mal mať svoje pravidlá a za porušenie niektorých by si mal mať právo/povinnosť vymazať príspevok a upozorniť prispievateľa. Myslím že používanie urážlivých výrazov, prejavov nevraživosti, alebo ak sa prispievateľ nedrží témy a pod..

  Pravidlá tohto blogu ak budú by som nenamietal aplikovať aj retroaktívne 🙂 Ak Ti teda ide o rozvírenie konštruktívnej diskusie..

  Bréránko

  Radek

 9. Juraj Sýkora píše:

  Ja som si nevsadil na nikoho 🙂 Ani na Chicago 🙂 Ale priznávam sa, že Braňo bol u mňa favorit č. 1 🙂

 10. Juraj Sýkora píše:

  Ja som si nevsadil na nikoho 🙂 Ani na Chicago 🙂 Ale priznávam sa, že Braňo bol u mňa favorit č. 1 🙂

 11. Juraj Sýkora píše:

  Všetci sa tu zhodneme, že oraganizačná úroveň SPM išla rozhodne hore. Rado, rozumiem Tvojmu návrh. V tomto prípade vśak súhlasím s Braňom. Tie pravidlá sú jasné a nepokladám za nutné niečo v tomto smere meniť.
  Pani Ivančová, Váš prípad vnímam ako vnútroklubový problém. Pravidlá by mali platiť pre všetkých rovnako. Keby sa spravila len jedna výnimka, znamelo by to precedens, na ktorý by sa mohli odvolávať ďalší.
  Prítomnosť kvalifikovaných rozhodcov vnímam ako veľké plus pre zvýšenie úrovne SPM. Pamätám sa, keď bratislavský zväz organizoval juniorské SPM a tento model sme skúšali. Treba tiež dodať, že úloha rozhodcu je tak trochu nevďačná. Rozhodovať celý deň za pár eur, občas si vypočuť aj invektívy zo strany niektorých rodičov alebo trénerov. V tomto smere by stálo na zamyslenie zvýšiť odmeny rozhodcov, čo však treba riešiť komplexne na úrovni slovenského zväzu. Čo sa však týka priamo SPM navrhol by som, aby odmeny rozhodcom hradil SSTZ. Ak by to následne umožňoval rozpočet organizátorov SPM, tí by mohli navýšiť túto odmenu a tak prispieť k lepšiemu ohodnoteniu samotných rozhodcov.

 12. Rado Blažek píše:

  Ahojte,

  každopádne, nemali by sme ísť už do minulosti, nemá to zmysel, je to strata času. Najlepšie by bolo, kebyže sa už podobné problémy nikdy neriešia. Verím, že sa nebudú a je mi jedno, o koho ide. Týmto návrhom som len chcel úplne vylúčiť tú alternatívu, že by niekto na turnaji neštartoval, kebyže sa už náhodou stane, čo sa podľa mňa stane – o rok, od dva, o tri…

  Minimálne to skúsim poslať kompetentnej osobe/osobám, neviem presne, kto o tom môže rozhodnúť, no to už bude zatiaľ na nich. Teoreticky, ak nie teraz, možno o rok by to šlo zmeniť. Keď nie, tak nie, ja na tom určite netrvám.

  Keď už tu píšem, tak len pre info, zajtra pridám na stránku dva moje ciele, ktorými by som chcel oživiť stránku a celkovo náš stolný tenis. Cieľov mám viacero, len na viac ako dva si zatiaľ netrúfam.

  Rado

  P.S. Všimol som si, že v noci niektorí ľudia nespia 🙂

 13. Igor Rzavský píše:

  Ahoj Braňo,

  nesúhlasím s tým, že ak nejakého minikadeta prihlásia na SPM o 3-4 hodiny neskôr, tak mu zrušia výsledky na turnaji. Ak mám dobré informácie, tak všetci čo tam boli súhlasili aby hral. Hlavný rozhodca, ktorý jediný mal kompetenciu rozhodnúť, povolil aby mladý hral. Nemuselo sa kvôli nemu nič prelosovávať. Dobré nakoniec bolo, že na turnaji si zahral. Ak je dobrý, tak tie body čo mu na základe podnetu nejakého funkcionára zrušili, získa na nasledujúcej bodovačke. Neviem, či je niekde v predpisoch, kto a či niekto môže podať takýto nejaký podnet. Protest nepodal nikto. Ak by niekto protest podal, tak by to muselo byť podľa štábnej kultúry v nejakom termíne, s poplatkom atď.

  Nebola by blbosť, keby Samko nehral na majstrovstvách Slovenska juniorov v Kežmarku, lebo do deadline ho bratislavský, ani ostravský region neprihlásili ?

 14. Brano Kaluzny píše:

  Igor, myslím, že Rado to napísal veľmi dobre – nemá zmysel ísť do minulosti. Podľa jeho vyjadrenia, Rado chce pripraviť návrh na úpravu do budúcnosti.
  Rado, len pre tvoju info – taký návrh aktuálne niekto dal teraz, keď sa dávali návrhy na rôzne úpravy. A pokiaľ viem, nebol schválený (evidentne nie, keďže prepdis na novú sezónu vyšiel bez zmeny).

  Igor, k tvojej otázke na Sama – nesmieš porovnávať hrušky s jablkami. Keby sme sa roky nepoznali, tak podozrievam s úmyslu, takto predpokladám, že si si len neprečítal propozície (ja som ich čítal týždeň pred deadlinom, aby som niečo nezameškal). Tie pre M-SR majú inak definované právo štartu aj povinnosti pri prihlasovaní, ako na SPM. Sľubujem, že ti zaplatím 100 eur, ak nájdeš, ktorú povinnosť zanedbal hráč alebo klub pri jeho nahlasovaní.

  Pekný deň

  Braňo

 15. Iveta Švajdlenková píše:

  Príjemný deň všetkým diskutujúcim,

  nebudem písať svoj subjektívny názor, ale k danej veci asi len toľko, že klub MSK Malacky takúto chybu nespravil 1x.Minulý rok aj našu dcéru ,, zabudli “ prihlásiť na SPM…………takže nech si každý spraví názor sám. 🙂

 16. Radek Ivančo píše:

  Pozdravujem diskutujúcich,
  Napriek tomu že môjho syna sa tento problém už nikdy týkať nebude, dovolím si odprezentovať svoj názor na tému a aj reagovať na argumenty diskutujúcich. Myslím si, že ak sa stane chyba v súvislosti s porušením akéhokoľvek z predpisov a je ešte čas to bez neprimeraných nákladov vyriešiť, je správnejšie nájsť riešenie, ako postihnúť neplnoletého hráča. Je to takto bežné aj v okolitých krajinách, v Maďarsku, v Čechách, dokonca na turnaji v Linzi boli zmenené propozície práve kvôli tomu že sa do pôvodne stanoveného termínu neprihlásil dostatočný počet účastníkov. Minikadeti nie sú kadeti resp. juniori, nemajú ani medzinárodný ranking, netreba si pliesť hrušky s jablkami a porovnávať to s Egypt Open. Myslím to tak že napríklad aj keď organizátor nezabezpečí rozhodcov s platnou licenciou, turnaj sa neruší. To znamená že organizátor rozhodcov na konci dňa zabezpečiť nemusí. Dodržiavanie tohto predpisu má za následok aj to že kluby ktoré turnaje organizujú si „vyrobia“ rozhodcov práve z radov detí a tam už jednoznačne platí že ak dieťa na seba nechce prenášať tú nevďačnú úlohu, bude otáčať tak ako sa hráči dohodnú. Podobne ostatné pravidlá. Sú na všetkých turnajoch SPM(dokonca aj na MS) dodržané predpísané rozmery ohrádok, alebo sú prispôsobené predpísanému počtu stolov? Zrušia sa takéto turnaje? Ako v telocvični bez hľadiska zabezpečiť aby pri ohrádke stál jeden kouč? Vyhodia sa diváci? Čo ak v čase 14:00 zasvieti na 6 stoloch slnko hráčom na jednej strane do očí? Vráti organizátor vklad, alebo tí ktorí napriek tomu vyhrávajú dohrajú a tí druhí čo? Klzká podlaha dtto.
  Bolo spravených viacero zmien s cieľom zvýšenia kvality turnajov, niektoré mali za následok zvýšenie kvality, konkrétne striktnosť termínu nezvyšuje kvalitu turnaja, ale iba optimalizuje množstvo objednaných párkov. Kvalitu turnaja by tak podľa môjho názoru zvýšil striktný predpis podávať výlučne Spišské párky. Zmeny v turnajoch sa dejú aj bez toho, aby boli predpisované, uvediem niekoľko príkladov. Keď prvý krát použil na turnaji v Čadci Majo Kapusta projektor a pustil priebežnú slideshow, zrazu to v hale stíchlo, všetky deti s úžasom pozerali na tú stenu a sem-tam sa ozval výkrik „to som ja“. Bola to sila a bez nanútenia predpisom! Keď na turnaji vo Valalikoch, práve na východe ktorý je kritizovaný v súvislosti s vyššími cestovnými nákladmi, si dokázali zabezpečiť livescreening ktorý sami sledujúci vyhodnotili ako kvalitnejší ako na MS mužov a takých príkladov je mnoho.
  Nakoniec ak sa k tejto diskusii nepridajú členovia komisie mládeže ktorí hlasovali nemá zmysel vôbec na tomto fóre diskutovať. To ako a kto v danej chvíli hlasoval nie je podstatné, človek sa vyvíja a časom na isté veci mení názor.
  Pekný deň prajem, v Malackách sa to zdá byť už asi posledný bez búrky 🙂
  Radek

 17. Karol Kapusta píše:

  Zriedka sa vyjadrujem k diskusiám na internetových stránkach. Som veľmi rád, že konečne sa našiel niekto kto vytvoril stránku stolného tenisu kde okrem najnovších aktualít je možno aj diskutovať. Radko Blažek mi o svojom zámere hovoril ešte predtým než sa pustil do práce. Som rád, že sa mu jeho zámer podaril a dúfam, že ho elán neopustí a bude pokračovať. Diskusie boli aj na stránke stolnotenisového klubu Pezinok v roku 2014, ale v tomto roku tam boli len dva príspevky a na stránke SSTZ v diskusnom fóre bol posledný príspevok 14.3.2014. To, že som sa rozhodol zapojiť do diskusie bolo keď som si prečítal príspevok , ktorý napísal p. Ivančo. On načrtol problémy s ktorými sa na turnajoch SPM stretávame. Pravidlá pre usporiadanie sú podľa môjho názoru dobré a aj program, ktorý vypracoval p. Alexy je veľmi dobrý a uľahčuje prácu organizátorom turnajov. Preto otázka, ktorú dal na diskusiu Radko Blažek považujem za nie až takú podstatnú oproti nedostatkom, ktoré sa na turnajoch vyskytujú. Niektoré turnaje vôbec nespĺňajú hracie podmienky, ktoré má zabezpečiť organizátor. Tak ako uvádza p. Ivančo : klzké podlahy, nedostatočné zatemnenie, nedodržanie predpísaných rozmerov hracích priestorov, bufetové priestory a pod. Som si vedomý, že niekedy je to vzhľadom na možnosti, ktoré má organizátor veľmi ťažko aj zabezpečiť a takých klubov nie je málo a preto všetkým, ktorí sa rozhodnú organizovať turnaje treba len poďakovať. Zabezpečiť organizáciu a aj všetky ustanovenia, ktoré sú v predpisoch pre organizovanie SPM je v dnešnej dobe úloha naozaj náročná a vyžaduje naozaj veľa úsilia a obetavosti. Neviem či si niekto položil otázku , ako vlastne väčšina stolnotenisových klubov na Slovensku existuje a aké majú podmienky? Ďalšia nastolená otázka – rozhodcovia. Pre sezónu 2014/2015 turnaje SPM mali rozhodovať kvalifikovaní rozhodcovia. Podľa technických ustanovení, ktoré majú platiť aj v novej sezóne je organizátor povinný zaslať zoznam rozhodcov , ktorí rozhodovali pri stoloch a sú súčasťou výsledkovej listiny. V prípade, že organizátor nezabezpečí kvalifikovaných rozhodcov budú voči nemu vyvodené sankcie viď bod 8 technických ustanovení. Neviem, či niekto z organizátorov mohol splniť túto úlohu keď na stránke SSTZ je posledná aktualizácia rozhodcov zo dňa 22.10.2014. Zabezpečiť 12 kvalifikovaných rozhodcov na celý deň za odmenu 13 € ? Som organizačným pracovníkom v klube a tiež aj rozhodcom. Organizoval som od sezóny 2012/2013 všetky turnaje SPM ako i M SR. Viem z vlastnej skúsenosti čo znamená organizácia takýchto podujatí. Preto ma veľmi mrzí, že diskusia k otázke ako upraviť pravidla sa zvrtla na problém neprihlásenia hráča a následne aj na to ako sa toto riešilo. Nechcem tým povedať, že by sa o tom nemalo diskutovať. Ale viac ma trápi otázka či vieme v akých podmienkach existuje väčšina slovenských stolnotenisových klubov, s akými sa boria problémami ? A ako ďalej vychovávať mladých stolných tenistov, keď podmienky sú každý rok horšie a horšie. Bude mať kto organizovať turnaje SPM? Chcel som len trošku prispieť do diskusie a možno dať podnet pre ďalších diskutujúcich.

 18. Igor Rzavský píše:

  Ahoj Braňo,
  my dvaja si nemusíme dopisovat cez túto Radovu stránku. Poznáš môj názor, že by Ťa nezabili 2-3 dni do mesiaca, alebo 2-3 dni za 2-3 mesiace, ktoré by si obetoval slovenskému ping pongu… Samka mám tiež rád. Ak sú hrušky, alebo jablká hnilé, tak ich môžeme zmiešať a vyhodiť. Takýchto hnilých hrušiek a jabĺk sa objavilo túto sezónu veľa.

Pridať komentár