Eva Ódorová: Šport ma naučil sebadisciplíne, vytrvalosti a priniesol veľa emotívnych zážitkov |

Eva Ódorová: Šport ma naučil sebadisciplíne, vytrvalosti a priniesol veľa emotívnych zážitkov

Eva ÓdorováTri zlaté, jedna strieborná a tri bronzové medaily z majstrovstiev Európy mládeže, účasť na ME, MS, OH, famózny úspech na EH v Baku, šesť seniorských tímových titulov a ďalšie úspechy…

O fantastickej kariére sme sa rozprávali s Evou Ódorovou.

 

Stolnotenisové začiatky

Stolný tenis. To je šport, ktorému sa úspešne venuješ od malička. Ako si sa k celuloidovej, dnes už k plastovej loptičke dostala?

– K stolnému tenisu som sa dostala náhodou. Môj otec bol všestranne športovo založený. Jedného dňa, keď som mala 6 rokov, ma vzal na firemný stolnotenisový turnaj, na ktorom sám štartoval. Vzal ma len, aby som sa doma nenudila. Medzi zápasmi som si s ním pinkala a podarilo sa mi na prvýkrát to niekoľkokrát prehodiť. V tom momente spozornel vtedajší tréner pán Ladislav Matyáš a spýtal sa otca, kde hrávam. Raketu som držala vtedy prvýkrát. Mne sa hra s loptičkou zapáčila a odvtedy som raketu z rúk nepustila.

Ako si spomínaš na svoje prvé stolnotenisové kroky?

– Moje prvé kroky a zoznámenie sa so športom boli zábavné. Bola som v detskom kolektíve a hra s loptičkou ma bavila. Trénovala som raz denne. Na prvé úspechy som dlho čakať nemusela. Ako 9-ročná som sa stala majsterkou kraja a Slovenska, a už ako 10-ročná som bola majsterka Československa vo svojej kategórii mladších žiačok. Ako som už spomenula, mojimi prvými trénermi boli páni Ladislav Matyáš a Ernest Lichtblau vo vtedajšom Pokroku Komárno.

 

Eva ÓdorováReprezentačné časy

Vďaka výborným výkonom si Slovensko niekoľkokrát reprezentovala na MEJ mládeže. Kde všade si na európskom šampionáte štartovala?

– Na MEJ som štartovala prvýkrát v roku 1993 v Ľubľane. Bola som prvý rok staršia žiačka a hneď na prvýkrát sa mi podarilo priviesť bronz z jednotlivcov. Bola to motivácia do ďalšej práce.

Na MEJ si získala niekoľko cenných kovov. V roku 1997 si v Topoľčanoch získala zlato vo dvojhre junioriek. Je to tvoj najcennejší mládežnícky úspech? Ako vyzerala cesta za zlatom na domácej pôde?

– Získala som celkom sedem medailí, tri zlaté, jednu striebornú a tri bronzové. Bolo to nesmierne náročné uspieť v domácom prostredí, vyhovieť očakávaniam a tlaku, ktorý tomu prislúchal. Médiá, tréneri, rodičia, každý očakával úspech. Vďaka druhému miestu na európskom TOP 12 a ďalším dobrým výsledkom počas sezóny som bola prvou nasadenou hráčkou. Počiatočný zápas bol najťažší, keď som zdolala Rumunku po boji 2:1 na sety. Po tomto zápase zo mňa všetka nervozita opadla a dotiahla som to až do víťazného konca, keď som v boji o zlato zdolala Renátu Štrbíkovú 2:0. V Topoľčanoch som získala ešte aj zlato v zmiešanej štvorhre po boku Adriana Crisana z Rumunska, keď sme zdolali výborný pár Timo Boll – Tanja Hoffmann z Nemecka.

Okrem zlata si však vybojovala aj ďalšie medaily na MEJ. Koľko ich celkovo bolo a v ktorých kategóriách?

– Ako som už spomínala, bolo ich celkovo sedem. Ako kadetka som vybojovala bronz vo dvojhre a zlato vo štvorhre. Ako juniorka som vo dvojhre skončila prvá a tretia, vo štvorhre som získala bronz, v mixe som si zahrala dvakrát finále, raz z toho bolo zlato a raz striebro.

Slovensko reprezentuješ dlhé roky aj v kategórií dospelých. Ktoré úspechy v rámci ME a MS si najviac ceníš?

– Niekoľkokrát sa mi podarilo dostať do štvrťfinále na ME vo štvorhre či v zmiešanej štvorhre a v jednotlivcoch som viackrát uhrala najlepšiu šestnástku. Čo sa týka MS, určite vyzdvihnem rok 2007, kedy sme spolu s Ľubošom Pištejom v mixe bojovali o bronz a nakoniec sme prehrali tesne 4:3. V tom istom roku som bola v šestnástke vo dvojhre a tiež v osmičke vo štvorhre s Barborou Balážovou. A určite musím spomenúť európsky TOP 12 seniorov, kde som si vybojovala 9. miesto.

 

Eva ÓdorováOlympijské a Európske hry

Pred pár dňami si uspela na Európskych hrách v Baku, kde si obsadila fantastické štvrté miesto. Je to tvoj najväčší stolnotenisový úspech?

– Určite áno a som nesmierne šťastná tomuto úspechu. Veľmi som si priala zažiť a dosiahnuť ešte jeden veľký úspech medzi seniorkami.

Po famóznych výkonoch si v dôležitých zápasoch o medailu nastupovala proti hráčkam narodeným v Ázii so sebazaprením. Čo presne sa stalo?

– Áno. V predchádzajúci deň som mala dva veľmi náročné zápasy, a to duel s Renátou Štrbíkovou, ktorý som vyhrala 4:2, a následne v ten istý deň s Margarytou Pesockou, kde som zvíťazila 4:1. Večer po skončení zápasov sa mi dostavila bolesť ramena, cítila som, že niečo nie je v poriadku. Ľahla som si až o 1 hodine v noci, nakoľko dovtedy mi pomáhal celý tím lekárov, masérov a fyzioterapeutov dostať sa do formy. Napriek tejto pomoci, za ktorú patrí všetkým veľká vďaka, sa mi raňajší zápas nevydaril. Bolesť pretrvávala a bojovala som viac so sebou ako so súperkou. Ďalší zápas o bronz som bola nadopovaná utišujúcimi tabletkami. V tomto zápase som musela sama seba prekonať a na bolesť nemyslieť. Bol to duel, v ktorom bola škoda dvoch nepremenených setbalov, určite by sa zápas vyvíjal inak. Ale napriek tomu sa z cenného 4. miesta nesmierne teším a som veľmi spokojná.

V roku 2008 si si zahrala aj na OH v Pekingu. O účasti na Olympiáde sníva asi každý športovec. Ako vyzerala kvalifikačná cesta na toto podujatie?

– Viedla sem dlhá a náročná cesta. Najprv ňou bol európsky kvalifikačný turnaj, z ktorého bolo 12 postupových miest. Na ňom sa mi miestenka získať nepodarila. A potom to bola kvalifikácia svetová. Tento turnaj sa konal v Budapešti a z neho som sa vracala aj s miestenkou v kapse. Bol to náročný turnaj po psychickej aj fyzickej stránke. Boli to roky driny a prípravy a vytúžená miestenka sa podarila.

Je to už sedem rokov späť. Pamätáš si však atmosféru OH? Ako sa ti v Číne darilo?

– Myslím, že je to spomienka, na ktorú nikdy nezabudnem. Dovtedy to bol môj najväčší športový zážitok! Úžasná atmosféra s najväčšími osobnosťami Slovenska, Európy, ale aj sveta. So všetkými športovcami byť v jednej dedine, stretávať sa s nimi pri obede alebo len tak na prechádzke po dedine, to sa vidí len málokedy. Dokonca mám pár spoločných fotiek s osobnosťami ako Rafael Nadal, Novak Djokovič a inými…

No a samotný otvárací ceremoniál, to je kapitola sama o sebe. Ako sa vo mne vystupňoval adrenalín pri vstupe na štadión, kde bolo 92 tisíc divákov, to je nezabudnuteľný zážitok. Tu som zažila davovú psychózu, radosť a hrdosť.

A to ešte stále nie som pri zápase! To bola čerešnička na torte. Každý môj zápas bol na Slovensku vysielaný online, čo bolo nesmierne motivujúce a zároveň zaväzujúce. Hrala som v životnej forme, dostala som sa cez ľahšie 1. kolo (na papieri), pretože v tej atmosfére je každý zápas nesmierne ťažký. V druhom kole som porazila Maďarku Petru Lovas a dostala som sa tak až do 3. kola, kde ma zastavila po veľkom boji americká Číňanka v pomere 4:2 (hráčka Top 20 svetového rankingu). Bol to Top výsledok mojej kariéry a zároveň nový impulz.

Ako jediná stolná tenistka si štartovala aj na Olympijských aj na Európskych hrách. Ako by sa dali porovnať tieto podujatia?

– Nerada by som tieto dve podujatia porovnávala. Odohrali sa s odstupom siedmich rokov, čo je v mojej kariére, kariére športovca, veľmi dlhá doba. Sú to osobité, emotívne silné zážitky. Dovolím si povedať, že som hráčsky, športovo dozrela na toto podujatie. A keď som dorazila na EH, zažívala som rovnakú radosť, eufóriu ako na OH. Inak, na tieto EH som sa dostala ako hráčka z posledného koša (medzi 32-48 ) podľa svetového rankingu. Preto som mala nesmierne ťažké vylosovanie. Veď už v 2. kole som mala 21. hráčku svetového rankingu Yu Fu z Portugalska, ktorú som zdolala 4:2 na sety. V ďalšom kole som vyradila Renátu Štrbikovú 4:1 na sety, ktorá je 70. hráčkou sveta. Po nej som z cesty odstránila aj Ukrajinku Pesocku 4:1 na sety, 50. hráčku svetového rebríčka. Boli to teda všetko hráčky vyššie na rebríčku ako ja. Veľmi som si EH užívala, bol to úžasný, neopakovateľný zážitok so super koncom. Viac som si ani priať nemohla.

 

Klubová scéna

Niekoľko rokov si profesionálnou stolnou tenistkou, hrala si v družstvách na Slovensku, Poľsku, Francúzsku či v Nemecku. Kde sa ti páčilo najviac?

– Na Slovensku som hrala do mojich 17 rokov. V Pokroku Komárno som bola päť rokov, po tri roky som strávila v ŠKST Bratislava a v Plastike Nitra. V 18 rokoch si ma vybral klub Winterwerb z nemeckej 1. Bundesligy. Potom prišla ponuka z Francúzska, v družstve Lille, s ktorým som hrávala 1. Superdivíziu, som strávila 12 rokov (s prestávkou 2 rokov). Následne som dva roky pôsobila v poľskom Tarnobrzegu, uplynulé dve sezóny som nastupovala za francúzsky Elancourt. No a novú sezónu začínam opäť vo francúzskej PRO A v drese Poitiers.

Porovnávať je veľmi ťažké, je to priebeh mojej kariéry, ale isté je, že ma všade brali ako posilu tímu a v troch krajinách Európy, kde som pôsobila, som s klubom získala titul. V Nitre sme získali dva tituly, vo Francúzsku som bola dvojnásobná majsterka Francúzska, dva tituly som vybojovala s tímom aj v Poľsku. Každá krajina či klub ma v mojej kariére posunuli dopredu. Z každej novej skúsenosti, výhry, či prehry som sa snažila vybrať si pozitíva a tak sa posúvať ďalej za mojím vytúženým cieľom.

V prebiehajúcej sezóne si vo francúzskej PRO A nastupovala v drese CTT Elancourt. Ako sa ti so spoluhráčkami darilo?

– Ako nováčik PRO A sme zožali úspech a skončili na 5. mieste. Hovorím o úspechu, pretože zo štyroch hráčok sme „skórovali“ iba dve. Naša tretia a štvrtá hráčka získali spolu dve víťazstvá. Cieľ pred začiatkom bolo udržať sa v PRO A, čo sa nám síce podarilo, ale klub z finančných dôvodov ďalej nepokračuje .

 

Cesta za úspechmi

Účasť na OH, EH, ME, MS, MEJ, niekoľko titulov z MSR. Tvoja kariéra je viac než bohatá a úspešná. Prezradila by si nám, čo všetko si musela obetovať, aby si bola tam, kde si?

– Musela som sa preniesť cez obetu vo forme odlúčenia od rodiny. Ako 11-ročná som odišla bývať do Bratislavy, kde som trénovala v SVŠ (stredisko vrcholového športu). Od 18 rokov som žila v zahraničí. Aj tieto periódy môjho života som vedela preklenúť vďaka podpore mojich rodičov a brata, za ktorú im patrí osobitná vďaka. Šport mi priniesol veľa pozitív, naučil ma sebadisciplíne, vytrvalosti, sebakontrole a priniesol množstvo silných, emocionálnych zážitkov.

Ako vyzerá tvoj deň, keď sa pripravuješ na vrcholné podujatia?

– V mojej kariére som sa dostala do štádia, kedy trénujem jedenkrát denne po tri hodiny s väčším dôrazom na techniku a taktiku. Hru za stolom kompenzujem fyzickou prípravou. Patria sem aerobic, plávanie, bicyklovanie. Veľký dôraz však prikladám na stravovanie. Minimálne hodinu pred tréningom si dávam bohaté raňajky na živiny, ktoré obsahujú aj glukózu vo forme ovocia a cereálie. Veľký dôraz kladiem tiež na regeneráciu. Využívam bazén, saunu a masáže.

Otázka na záver. Čo by si odporučila mladým stolným tenistom. Ako a čo trénovať, aby si aj oni mohli zahrať na OH alebo na niektorých ďalších vrcholných podujatiach?

– Môj recept za vytúženým cieľom som prezradila v predošlých odpovediach. Je v ňom všetko od podpory rodičov, vedenia trénerov, ambicióznych klubov, osobnej motivácie, výdrži, cieľavedomosti, životosprávy. Je to o nespočetných hodinách tréningov, pretože popri talente je oveľa viac potrebná vytrvalosť a viera v samého seba, že to dokážem. A v neposlednom rade je dôležitá psychická odolnosť jednotlivca. Po usilovnej a vytrvalej práci sa úspech vždy dostaví.

21 komentárov Already!

 1. Sokrat píše:

  Inspirativne slova podoprene vysledkami.

 2. Elena píše:

  WELL DONE !!!

 3. Mari píše:

  Pós-tratamento requer circunspeções oi dentre agir unguento antibiótica bem como
  livrar alcançar luz. http://www.c-boxing.com/comment/html/index.php?page=1&id=35679

 4. site da h8si píše:

  Soberba fotos , o cor e profundidade do fotos são
  de tirar o fôlego, eles atrair você em como se você pertencem da
  maquiagem. http://www.dab.hi-ho.ne.jp/cgi-bin/user/x-clamation/normalbbs.cgi?page=0&url

 5. Esther píše:

  Isso é um linda tiro com muito bom leve 🙂 http://skyo1.com/bbs3/yybbs.cgi?list=thread

 6. http://kuroshiokai.com/cgi-bin/yybbs/yybbs.cgi?list=thread píše:

  muito surpreendente capturar . http://kuroshiokai.com/cgi-bin/yybbs/yybbs.cgi?list=thread

 7. criação de site campos dos goytacazes píše:

  Isso é um linda foto com muito bom luz 😮 http://modern-roleplay.de/index.php?page=User&userID=29705

 8. curso de criação de site online píše:

  vibrant capturar . http://mystrugglebus.com/members/marialviamende/activity/47277/

 9. http://travel-your-life.de/ píše:

  Pero los atletas también tiene que tener en cuenta que el
  reducir el apetito y comer menos puede tener serias consecuencias para el desempeño de sus actividades deportivas. http://travel-your-life.de/guestbook/guestbox.php?Anfangsposition=0

 10. www.bangkokimages.com píše:

  A skinny Jean, it’s the look that suits the widest range of body types and
  everyday use. http://www.bangkokimages.com/User-Profile/userId/37636.aspx

 11. fzsmtn.com píše:

  Portanto, menos a a alvitrar que por causa de bem como amplo negativo faz insuficientemente… Faça só
  chá conciso a folhas de laranja todavia encaminha-se copular por sobremaneira etapa… Existe chás
  que incólume abortivos, demais incólume considerados venenos (se ingeridos indiscriminadamente). http://fzsmtn.com/comment/html/index.php?page=1&id=3922

 12. Jann píše:

  As dicas hoje ensinam a avultar de personagens específicos a armas, monstros,
  indivíduos, animais, pedras preciosas porém de mais, óbice muito novamente. http://www.91sfot.com/home.php?mod=space&uid=859168&do=profile&from=space

 13. tirar píše:

  Exame finalizado em companhia de Livrete com Exoneração desde
  Tatoo nem Laser elimina as toxinas concomitante com subsídio dos venos linfáticos, que
  frívolo banir os pigmentos na pele desde modo orgânico. http://cntang.com.cn/bbs/home.php?mod=space&uid=152027&do=profile&from=space

 14. Jaqueline píše:

  Papa da transferência de sinal negação contudo tal maneira penoso
  todo o que outrem regularidades descritos eia. http://www.zzgp.org/comment/html/index.php?page=1&id=27531

 15. Katja píše:

  Even though a slowdown operating will be felt by many industries as a result of recession, but
  it’s not the truth wjth diamonds. Platinum is extremely popular
  selection for rings but it is quite expensive metal. Thiss just really signifies that diamonds will still be
  all of which ill be a female’s and each bride’s best friend. http://jonasnhbv371blog.canariblogs.com/ways-to-purchase-the-most-suitable-diamond-engagement-rings-1046257

 16. Buy WOWGold Cheap píše:

  gold.raiditem.com.NBA 2K17 MT | Cheap NBA 2k17 MT – Buy & Sell Securely.
  Buy WOWGold Cheap https://gold.raiditem.com/game/wow-us-gold/1

 17. Guild Wars 2 Gold US píše:

  Cheap,Buy RS Gold,Buy Runescape Gold Fast Guide Gold.Raiditem.Com.
  Guild Wars 2 Gold US https://gold.raiditem.com/game/guild-wars-2-(us)-gold/26

 18. Diablo 3 Items píše:

  Buy Tree Of Savior Silver, Cheap TOS Gold, TOS Silver Online – How to make silver in tree of savior? Are you Looking for Best TOS Silver Shop now?Just Visit gold.raiditem.com and Buy Cheap Tree of Savior Silver goldraiditemcom715.
  Diablo 3 Items https://gold.raiditem.com/game/diablo-3/diablo-3-gear/60/551

Pridať komentár