Adam Brat porazil svetovú juniorskú trinástku |

Adam Brat porazil svetovú juniorskú trinástku

BratCristian Pletea z Rumunska, druhý nasadený na tohtotýždňovom juniorskom turnaji  svetovej série ITTF v poľskom Wladyslawowe,  prehral s Adamom, ktorý je vo svetovom juniorskom rebríčku na konci prvej stovky (98.) a v Poľsku bol nasadený ako tridsaťsedmička, 1:3 na sety.

Výborný výsledok Adamovi necháva pootvorené dvere do juhoafrického Kapského Mesta, kde sa začiatkom decembra uskutočnia Majstrovstvá sveta juniorov. Výber na MS je však náročný, ale pred Adamom sú ešte Majstrovstvá Európy, ktoré sa začnú 7. júla v chorvátskom Záhrebe a ak mu herne vyjdú, cieľ kvalifikovať sa na vrcholné juniorské podujatie nie je nereálny.

Samozrejme, jeden takýto výsledok pomôže, ale nič nerieši. Adam však nie je v zlej forme, čo za posledné dva týždne dokázal najskôr na slovenskom juniorskom Opene v Senci a následne aj tento týždeň v poľskom Wladyslawowe, kde hralo až takmer 130 juniorov z celého sveta.

V Senci Adam nehral súťaž družstiev, len jednotlivcov. Dostal sa do osemfinále, kde ho porazil Japonec Asazu Aoto (4:2), ktorý na turnaji skončil tretí. Adam však  v skupine porazil iného Japonca, Hiromu Kobayashiho (3:0), ktorý deň predtým spolu Kayamom Yu a Togamim zvíťazili v súťaži družstiev. V hlavnej súťaži potom zdolal Belgičana Pieraerta  (4:1), s ktorým mal doposiaľ bilanciu 0:2.

Vo Wladyslawove sa Adam dostal zo skupiny výhrami nad Maďarom Bothom Leventem (3:0) a Poliakom Gronowskim (3:2) a v prvom kole hlavnej súťaže vyhral nad ambicióznym a rebríčkovo vyššie postaveným Talianom Carlom Rossim (4:0). V ďalšom kole Adama zastavila nová ruská hviezda, ešte len kadet, Vladimír Sidorenko, nasadená deviatka, ktorý už má trofeje z juniorskej kategórie. Adam prehral po boji 2:4, ale herne vôbec nesklamal. Sidorenko následne porazil Nemca Schlieho,  ôsmeho nasadeného Rumuna Šipoša (oboch 4:1) a vo štvrťfinále dokonca tretieho nasadeného Rakúšana Levenka (4:0). V semifinále ho zastavil až viacnásobný majster Európy – Čech Tomáš Polanský.

Najlepší výsledok však prišiel v súťaži družstiev. Adama pozvali Taliani do svojho druhého družstva a tento mix takmer spôsobil veľké prekvapenie. Najskôr nečakane zdolali Portugalsko, keď Adam v prvom zápase porazil ich najlepšieho hráča na turnaji Paula Silvu (3:0) a ďalšie dva body pridal Frigolini a popoludní už nad veľkými favoritmi z Rumunska viedli 2:1. Najskôr Adam vyhral nad Pleteom a potom Talian Matteo na trojke porazil Opreu. Žiaľ, Rumun Šipoš bol nad ich sily a Adam s ním v rozhodujúcom zápase prehral 1:3.

Tak či onak, Adamova bilancia, osem víťazstiev na svetových juniorských openoch za dva týždne, je sľubná. Zvládol ich aj vďaka tomu, že si čoraz viac uvedomuje, že svojím rečnením a búrliváctvom za stolom stráca koncentráciu a škodí samému sebe i družstvu. Ak by sa mu podarilo zvýšiť disciplínu a udržať svoje hráčske emócie na uzde, aj podľa reprezentačného trénera Romana Grigela, mohol byť už medzi tými, ktorí majú účasť na MS juniorov takmer istú.  Dvere však ešte stále pootvorené sú.

 (bl)

Pridať komentár