MEJ 2016: Juniori skončili na 7. mieste, pokles kadetov môže zastaviť Klajber |

MEJ 2016: Juniori skončili na 7. mieste, pokles kadetov môže zastaviť Klajber

KlajberÚspechom juniorov, no konštatovaním, že o rok v elitnej skupine budeme mať už len jeden tím, sa skončili pre nás súťaže družstiev.

Áno, do Levelu 2 vypadli aj kadetky, treba povedať, že hlavne kvôli neúčasti Emy Labošovej. Škoda, v plnej sile mali dievčatá určite na dobré umiestnenie.

Späť sa nevyhrabali zatiaľ juniorky, tie však reprezentovali na MEJ v Záhrebe s veľmi mladým kádrom a o rok – dva by sa mohli pokúsiť o veľmi slušné umiestnenie.

Smerom dole sa posunuli kadeti, ktorí sa postarali o jedno z najhorších umiestnení, aké kedy Slovensko obsadilo na MEJ. 35. miesto je obrovským neúspechom, paradoxom je, že najlepším hráčom tímu bol vekom ešte len mladší žiak Adam Klajber. Nuž, snáď to do ďalších rokov pôjde len hore.

A, juniori, skvelé siedme miesto. Chalanom veľa nechýbalo od medaily, následne škoda, že narazili práve na Francúzov, ktorí vypadli s Čechmi. Mohli sme ešte zabojovať o piate miesto, ktoré by nám zaručilo účasť na MS juniorov. Nevyšlo to, no záverečná výhra o 7. miesto podčiarkla skvelé vystúpenie chalanov na MEJ.

Držím palce v individuálnych disciplínach, všetko dôležité sa určite dozviete od Milana Grmana v zápisníkoch z MEJ na www.sstz.sk

 

Juniori – o 7.-8. miesto

Slovensko – Španielsko 3:0, Špánik, Brat a Kaššay po 1.

Juniori obsadili konečné 7. miesto.

 

Juniorky – o 21.-24. miesto

Slovensko – Ukrajina 3:0, Kukuľková, Grigelová a Furková po 1.

 

Juniorky – o 21.-22. miesto

Slovensko – Estónsko 3:1, Kukuľková, Grigelová a Puchovanová po 1.

Juniorky obsadili konečné 21. miesto.

 

Kadeti – o 35.-36. miesto

Slovensko – Cyprus 3:0, Diko 1,5, Klajber 1, Kysel 0,5.

Kadeti obsadili konečné 35. miesto.

 

Kadetky – o 19.-20. miesto

Slovensko – Bulharsko 1:3, Divinská a Šinkarová po 0,5.

Kadetky obsadili konečné 20. miesto.

12 komentárov Already!

 1. Vlado píše:

  a preto treba z rebríčkov vyhodiť tých pár zahraničných turnajov, kde si majú možnosť zahrať, so zahraničnou konkurenciou, aj minikadeti;-)

 2. Brano Kaluzny píše:

  Vlado, nie že by som bol zástancom vyhodenia z rebríčkov – ale nerozumiem, ako ovplyvní možnosť zahrať si so zahraničnou konkurenciou fakt, že turnaje nie sú v rebríčkoch?

 3. Vlado píše:

  Jednoducho, slovenská realita je taká, a na tom sa myslím zhodneme, že kluby majú relatívne obmedzený počet financií, ktoré sú ochotné investovať do výjazdov mládeže. Navyše, a bohužiaľ, väčšina našich funkcionárov vidí výsledky detí jedine cez rebríky už od kategórie najml. žiakov. (česť výnimkám)
  Už len tieto dva fakty budú v 90% dôvodom, prečo naše kluby tieto turnaje vypustia, keď nebudú na ich konci vidieť „odmenu“ vo forme bodov do rebríčka.
  Viem, že je to „naša slovenská chyba“, že to vnímame takýmto spôsobom, ale celkom zapadá do nekoncepčnosti výchovy mládeže u nás.
  Darmo potom bude šéftréner v každom dennom sumáre vypisovať o našich nedostatkoch, tie sa nikdy neodstránia, keď budeme zavretí na vlastnom piesočku, kde sa hráči poznajú ako vlastné topánky a napríklad taký servis si môžu prijímať so zavretými očami a na prvom medzinárodnom turnaji vyzerajú, že príjem snáď ani netrénujú….
  Nechcem ísť nejako extra do hĺbky, lebo už aj tak je môj príspevok zbytočne dlhý, len mám pocit, že navrhovateľ si ani náhodou neuvedomuje veci v širších súvislostiach, napríklad že tieto turnaje síce nie sú na úrovni openov, ale prinášajú množstvo benefitov aj pre hráčov druhého sledu vyskúšať si zahrať aj niečo iné ako bodovačku, zahrať si súťaž družstiev s rovesníkmi (ktorú si na slovensku jednoducho nezahrajú ako je rok dlhý), zahrať si štvorhru, zahrať si v skutočnej turnajovej záťaži (20 a viac zápasov v priebehu 3-4 dní) atď atď.
  Len pre zaujímavosť, mal som tú možnosť zúčastniť sa všetkých, okrem Molnára (turnaj, ktorý bol dosť dobrý pre Ovtcharova, Sussa a p.), a tieto turnaje sa hemžili aj dnešnou juniorskou špičkou – napríklad Polanský, Šipoš, Irvin, Soderlund, či čerství majstri Pinto, Mutti, Rossi…., pričom mnohí z nich už vtedy boli pravidelnými účastníkmi turnajov vyššej kategórie.

 4. Brano Kaluzny píše:

  Presné zhdnotenie, scestné zmýšľanie. Otázka je, či sa máme nesprávnemu zmýšľaniu prispôsobovať… Ja som všetky tieto turnaje tiež pochodil s Natalkou a Samkom, ale nikdy nebola motivácia ísť v bodoch. A ani jeden z tých hráčov, ktorých ste menovali, za to body v národnom rebríčku nemal.

 5. Vlado píše:

  Schválne som tam napísal „česť výnimkám“ pretože viem, že nie každého zaujíma rebríček na prvom mieste;-) Tiež som ich prešiel so synom kvôli tým turnajom, bohužiaľ x krát som sa stretol pri ich hodnotení práve s tým „scestným zmýšľaním“, preto mi je jasné, ako to s ich návštevnosťou zo slovenskej strany dopadne, keď nebudú rátané do rebríkov.
  Ale toho scestného zmýšľania je v našom stolnom tenise na mraky a potom sa čudujeme.

 6. Skala Ján píše:

  Áno páni , česť vám ,že sa staráte o vašu mlaď , ale je to stále na amatérskej báze a za vaše peniaze . Pokiaľ sa tam nepridá profesionality stále budeme na úrovni Papui a Novej Guinei ,ale aj tí nás za chvíľu predbehnú . Máme vysoko sponzorované a dotované školy a trénerov , napr. Nitra, ktoré sa špecializujú na výchovu stolných tenistov , ktorý k ním prichádzajú už ako výber Slovenska . Ktorý s týchto hráčov na ktorých berú štedré , vysoké dotácie už min. 10 rokov a boli v Nitre sa môžu rovnať popredným hráčom Európy a už nehovorím hráčom sveta . Pokiaľ sa niečo nezmení bude to ešte horšie a nielen v stolnom tenise . Pozrime sa na futbalistov Slovana na ihrisku chodilo 14 unudených mužov , ktorých platy sa pohybuje podľa môjho názoru niekoľkonásobne viac ako plat premiéra ,z ktorých pomaly polovica bola z iných štátov , proste hanba a to je slabé slovo . Za toto títo ľudia dostávajú peniaze ?

 7. roman grigel píše:

  Janko,teší ma že Nitru sleduješ aj zo zahraničia,ale čo sa týka tých štedrých dotácií tak ty určíte za rok viac vyhráš v mariáši ako my dostaneme dotácíí.
  S pozdravom
  Grigel

 8. Vlado píše:

  Vidíš Roman ako zle to robíš?:-))))
  Mal si si za tie štedré dotácie nakúpiť zopár číňanov a mohol si mať pokoj:-)
  Ty sa miesto toho denne zabávaš so slovenskými deťmi, míňaš tie štedré dotácie a čo z toho?:-) Ešte ti aj na nete za to vyhubujú:-))))

 9. Skala Ján píše:

  Len si pochlebujte, Romana poznám desiatky rokov . Možno na každodennú zábavu s detičkami je dobrý a starostlivý. Možno je aj dobrý ako tréner , možno to chce robiť podstivo má na to dostatok praxe . Nech vymenuje platených trénerov , potom pri všetkej úcte k týmto trénerom musím konštatovať , že je to iba priemer ,lebo ich všetkých osobne poznám. Pre každodenná tvrdú prácu je treba stolného tenistu ,ktorý s týmito deťmi bude pracovať denne minimálne 5 až 6 hodín , ale podstivo a ktorý je schopný ukázať a naučiť našu mlaď podstatne viac aby sme sa priblížili k Európe a nehovorím svetu , preto tam musia byť tí najlepší . V Číne majster sveta dostane doživotnú rentu a ďalší poprední stolný tenisti tiež , ale ich povinnosťou je denne sa venovať mládeži min 5 hod. Osobne poznám majsterku sveta v civile robí riaditeľku banky max. 5 hod. denne a 5 hod.denne musí chodiť trénovať do oddielu deti. Vlado bol si na kvalitnom tréningu niektorých mladých popredných stolných tenistov? Doporučujem ti zobrať si guču euráčov a ísť sa pozrieť do sveta .Môžem ti povedať ,že ja som na takom tréningu bol , z našich reprezentantov v detských kategóriách by fyziky skolabovali po hodine všetci. Naviac správanie a niektorých je žalostné. Každý schopný oddiel má svojho trénera na servis , na bekhend , na forhend , na hru pri stole , atleticko-kondičného trénera a prirodzene psychológa .Človeka ktorý sa stará o stravu stolných tenistov ,o financie . A nakoniec človeka ktorému sa všetci za úspechy a neúspechy musia zodpovedať .Ja som bol v troch strediskách kde bolo postavených cca 100 stolov a celé potrebné zázenie vč. rehabilitácie a bývania . Za 50 eur na deň vám môžem takýto kemp zabezpečiť.Z takýchto stredísk pochádzajú Wang aj Bai He. Na Slovensku máme tiež zopár stolných tenistov ,ktorí by vedeli prispieť ku skvalitneniu našich stolných tenistov , len ich treba vedieť finančne ohodnotiť . Keď sa bavíme o Číne nemusíme voziť činskych hráčov ako som to urobil ja . Aké problémy máme zazmlúvniť našich popredných hráčov a zazmlúvniť povedzme čínskeho trénera ,ako to robia niektoré štáty a ako sme to chceli urobiť mi „hovorím o p. Gasimovovi, p.Kobesovi a o mne , bohužiaľ sú to starosti ,ale bez nich budeme stále prešlapávať na mieste a ešte budeme potupne dostávať račiu chorobu.

 10. Vlado Budiak píše:

  Pán Skála, ako človek ktorý sype do pingpongu vlastné prachy si isto viete zrátať koľko by to stálo, keby sme to chceli robiť ako v číne:-)
  Tak by sme mali zostúpiť z oblaku do reality a malo by nám byť jasné, že ako v číne to u nás nikdy nebude. Jednoducho stolný tenis u nás je okrajový šport, ktorý má síce vcelku početnú členskú základňu, ale to sa v 99% bavíme o hobby športe. Rád si pozriem ako zväz „investuje“ 50-60% ročného rozpočtu do nejakého profi strediska u nás a počká si pár rokov na výsledky, ktoré možno ani neprídu.

  V čom s Vami súhlasím je fakt, že momentálne pracujeme málo, ale 5-6 hodín trénovať predsa môžu deti aj dnes, zohnať sparing pre deti by malo byť tiež možné, navyše slovensko je malá krajina, kde keď sadnem do auta, naložím tam 4 deti, tak za pár hodín som napríklad u romana v nr, či v havířove, či ba a môžeme veselo trénovať. V poslednej dobe nejakú spoluprácu predviedli nr a tt a na hre chapcov to bolo vidieť. Takže stačí len chcieť.
  Stačí sa pozrieť na Polanského, ktorý nie je produktom žiadneho strediska, akurát, že jeho tréner si dal záležať, aby jeho príprava mala hlavu a pätu.

  Jednej veci vo Vašom príspevku, ale nerozumiem. Píšete, že ste to chceli urobiť, ale sú to starosti. Z toho mi vychádza, že vlastne všetkým dookola vytýkate, že nič nerobia resp. robia zle, ale ani Vy osobne ste to neurobili. O čom sa to potom vlastne bavíme?

 11. Radek Ivančo píše:

  Takže stačí len chcieť? 5-6 hodín môže trénovať možno slabší MM kadet, ale pribúdajúcim vekom klesajú aj tieto možnosti. A tie 4 deti ktoré cestujú za 30 hodinami týždenného tréningu do NR a Havířova majú aj nejaké mená? Ako dopadli na MEJ?
  Súhlasím s Vami iba v jednom, treba zostúpiť z toho oblaku pán Budiak.

 12. Vlado píše:

  Pán Ivančo, ja nepíšem, že to konkrétne aj niekto robí, ale že tomu nič nebráni, treba čítať s porozumením.;-)
  Neviem či mi treba zostupovať z oblakov, ale áno, keby som chcel, tak aj od zajtra viem na strednom slovensku zabezpečiť ten 5-6 hodinový tréning a pokojne aj voziť tie deti kade tade. Lenže sa mi nechce, takže je to presne o tom chcení;-)

  Ale podstata môjho predchádzajúceho príspevku bola inde, a to v tom, že si tu darmo kreslíme nejaké čínske strediská, keď ani z toho čo máme nevieme vyťažiť maximum našim laxným prístupom k tréningu, regenerácii…., keď na slovensku to do mládežníckych repre dotiahnú niektorí aj s 10 hodinami týždenne.

  Len pre tú srandu si prerátajme koľko by taký ekvivalent „čínskeho centra“ stál a myslím, že všetkým bude jasné, že tadiaľ v našich ekonomických podmienkach cesta ťažko povedie, lebo na to nemáme a ani nebudeme mať.
  Pre ilustráciu použijem počty pána Skálu – cca 5 trénerov, nejaký ten fyzioterapeut, psychológ, lekár, pedagogický dozor a máme cca 10 ľudí ani nevieme ako. Tento počet premenený na peniaze, teda mzdy s odvodmi a máme 120-180 tis. € ročne fuč. Bez sparingu, bez materiálu, bez turnajov, bez ubytka….
  Nechce sa mi presne hľadať koľko je rozpočet zväzu, ale ak si dobre pamätám staršie čísla, tak nejakých 400-500 tis?

Pridať komentár