Nie je to v kluboch… Ak áno, tréneri kritizujú sami seba |

Nie je to v kluboch… Ak áno, tréneri kritizujú sami seba

stol 005Hneď na úvod tohto príspevku by som chcel napísať, že nepochybujem o tom, že všetci tréneri, kluboví i reprezentační, a hlavne celkovo kluby, pracujú s mládežou najlepšie ako vedia. Samozrejme, vzhľadom na svoje schopnosti i podmienky, tie sa nedajú oklamať.

Určite sa všetci zhodneme, že úroveň nášho mládežníckeho stolného tenisu ide dole vodou a treba niečo zmeniť, je potrebné nájsť príčiny tohto neustáleho klesania. Veď 35. miesto kadetov na MEJ už nemožno považovať len za zdvihnutý prst.

Podľa reprezentačných trénerov (informácia je v zápise VV SSTZ) stojí za zlými výsledkami našej mládeže zlá práca s mládežou v kluboch a hlavne ÚTM a CTM, ktoré sú finančne podporované zväzom. Nechcem povedať, že tréneri sú zlí, naopak, sú dobrí, len nemajú podmienky. A, veľmi zle formulovaná je aj príčina slabých výsledkov…

Reprezentační tréneri podľa zápisu VV SSTZ konštatujú: „Po skončení ME mládeže reprezentační tréneri predložili svoje hodnotiace správy. V nich v drvivej väčšine konštatujú, že hlavnou príčinou priemerných až podpriemerných výsledkov na ME mládeže je príprava v kluboch počas celej sezóny. Aj z ich správ zo sústredení je zrejmé, že len veľmi ťažko môžu napĺňať svoje predstavy na tréningový proces, hlavne čo sa týka zaťaženia hráčov, ak títo prídu nepripravení na výcvikový tábor. Často sa potom stávalo, že namiesto nácviku špeciálnych herných kombinácií, resp. modelového tréningu musia tréneri len nahrádzať zameškanú prácu v kluboch. Hráči už na druhý, resp. tretí deň sústredenia nie sú schopní normálne pracovať z dôvodu predčasnej únavy. Reprezentanti nemajú dostatočnú fyzickú a psychickú kondíciu na to, aby zvládli 4-5 dňové sústredenie.“

Opakovane by som chcel napísať, že som presvedčený o tom, že kluboví i reprezentační tréneri robia svoju robotu najlepšie, ako vedia a vzhľadom na svoje možnosti. Škoda, že sa nikde nedajú nájsť celkové hodnotiace správy trénerov, nakoľko vyššie uvedené hodnotenie ukazuje ako keby prstom na nich, čo je pre mňa nezmysel. Ale ak je ten hlavný dôvod slabých výsledkov príprava v kluboch, tak sa zas nikde nepohneme. Prečo, vysvetlím jednoducho v ďalších riadkoch.

Traja zo štyroch reprezentačných trénerov mládeže sú zároveň trénermi v kluboch, ktoré sú podporované zväzom ako ÚTM alebo CTM. To je fakt. Pravdou je tiež, že z klubov, kde pôsobia títo traja tréneri, sa niekoľko hráčov zúčastnilo MEJ. Ak sa nemýlim, tento rok ich bolo 6. A ďalší z nich chodili pravidelné na repre sústredenia.

Pýtam sa teda. Je pravdou, že klubový a zároveň reprezentačný tréner trénoval svojich zverencov v klube a keď prišiel s tými istými hráčmi na reprezentačné sústredenie, zistil, že po dvoch dňoch nevládzu a namiesto modelového tréningu musel nahrádzať zameškanú prácu v klube?

Napr., tréner svojho klubu zistil, že hráč z jeho klubu nie je schopný napĺňať jeho predstavy alebo predstavy jeho kolegov na repre sústredení, lebo prišiel nepripravený z jeho vlastného klubu? Alebo to zistil tréner toho alebo toho klubu? Že hráči z klubu, kde je trénerom, prišli nepripravení na sústredenie, kde je zas ten istý človek trénerom? 

Znovu opakujem, že to nemá nič spoločné s reprezentačnými trénermi. Robia svoju prácu najlepšie ako vedia a buďme radi, že ju robia.

Avšak, príčina, že sa zle pracuje v kluboch a potom to reprezentační tréneri nedokážu napraviť, podľa zápisu VV SSTZ nesedí. To by si tým pádom sami tréneri zle pripravovali hráčov, ktorých vedú tam aj tam.

Môj názor je, že nám chýba jedno kvalitné stolnotenisové centrum, kde by trénovala naša špička spolu pod vedením kvalitných trénerov, v podmienkach, v ktorých sa dá konkurovať Európe s kvalitným sparingom. To je jediná cesta. Chýba nám centrum, ktoré by bolo len centrom a nie klubom, ktorý si automaticky zoberie hráča na prestup. Centrum, kde by hráči mohli trénovať v podmienkach, aké by mali mať a zároveň hrať za svoj materský klub. 

Vzhľadom na vyššie uvedenú zlú prácu v kluboch budú do ÚTM a CTM chodiť kontroly, ktoré budú kontrolovať prácu ÚTM a CTM. Áno, kontrolovať treba.

Prosím však, posielajte aj kvalitných trénerov, ktorí nám aj ukážu, čo, koľko, ako a kedy trénovať. Väčšina nás v kluboch, aj ja, neviem, ako sa trénuje vo vyspelých centrách…

27 komentárov Already!

 1. roman grigel píše:

  Ahoj Rado,
  určíte sa zhodneme v tom,že všetci tréneri robia najlepšie ako vedia a patrí im za to nie len obdiv, uznanie ale aj odmena. Postreh o dvojjediných tréneroch / klubov + repre /sa však nedá takto zjednodušiť, lebo v klube má tréner /často jediný/ skupinu s veľmi rozdielnou kvalitou hráčov a kvalitu a intenzitu musí prispôsobiť všetkým ,čím však trpia najlepší. Na sústredení hráči v rovnakej kvalite trénujú podstatne intenzívnejšie a to nehovorím o objeme, ktorý je v klubových podmienkach ťažké dosiahnuť. Moje hodnotiace správy nie sú nijakým tajomstvom a ak máš o ne záujem kludne ti ich pošlem, individuálne hodnotenia hráčov však posielam len im a ich trénerom. S názorom na centrum sa plne stotožňujem,aj ohľadom prestupov, ale zároveň musia byť stanovené jasné pravidla a podmienky za jakých sa v centre trénuje. O metodike a vzdelávaní trénerov je škoda hovoriť, čo si nevybavíš a neurobíš to nemáš.

 2. Miro Komorný píše:

  Dobrý deň, ak som správne pochopil p. Blažeka, tak nič nezjednodušoval, len konštatoval, že v hodnotiacej správe reprezentační tréneri (o.i.) prakticky kritizovali sami seba za zlú prácu na klubovej úrovni. Vzhľadom na podmienky je pochopiteľné, že práca v kluboch je taká aká je. Len by sa asi žiadalo buď už v tej správe alebo niekde inde pomenovať aj príčiny týchto sekundárnych príčin a aj nejaký náznak riešenia ako s tým pohnúť – myslím na oficiálnej úrovni a nie iba takto „po krčmách a diskusných fórach“. Inak to pôsobí celé trošku (dosť) alibisticky. Tuším (nemám prečo neveriť), že v kluboch „varíte z vody“, ale nemyslím si, že sme až taká zaostalá krajina, aby sa s tým nedalo ani trošku pohnúť.. ibaže by som sa mýlil 🙂
  .. napr. prečo nezorganizovať nejaké výjazdové školenie pre trénerov mládeže do nejakého klubu v zahraničí, kde to robia lepšie, kde by časť nákladov hradil zväz a časť kluby. Myslím, že by záujem zo strany trénerov mládeže určite bol. To vidím ako celkom efektívne vynaložené prostriedky. Ale možností je určite veľa..

 3. Vlado píše:

  Minimálne v metodickej časti sa dalo veľa spraviť aj posledných desať rokov. Ale nie som si istý, či sú si ľudia u nás vôbec ochotní zdieľať info, moja skúsenosť je skôr taká, že viac nás baví poza chrbty kydať krížom krážom ako to kto robí zle:-))))

 4. Rado Blažek píše:

  Zdravím pán Grigel,

  súhlasím s vami v plnom rozsahu. Viem, že v klube sa nedá pracovať tak, ako by sa malo. Chcel som len vysvetliť, že už tá príčina zlých výsledkov, ktorá je v zápise VV SSTZ napísaná, je zle pomenovaná. Všetci vieme, že bez fungujúceho centra sa nepohneme. Tak prečo tam nie je napísané, že nám chýba kvalitné centrum?

  Ak by ste chceli uverejniť vašu hodnotiacu správu, ja budem len rád. Stačí, ak mi ju pošlete a nahodím ju…

 5. Rado Blažek píše:

  Zdravím pán Komorný,

  áno, presne tak som to myslel.

 6. Vlado píše:

  No len ak sa v kluboch robí zle, tak čím sa vlastne naplní to centrum? či v centre budú hráčov nanovo prerábať? či už v centre sa počíta s prácou s deťmi vo veku 4-6 rokov? atď atď.

  s centrom by mala ísť ruka v ruke aj podpora klubov zameraná práve na prípravu tých najmladších, po metodickej aj trénerskej stránke.

  myslím, že celý systém treba dôkladne premyslieť, aby sa neladil za behu, lebo potom aj jedna dve generácie z centra sa zase raz vyhlásia za stratené generácie:-))))

  Ale jedna vec je zaujímavá, že táto téma zaujala hlavne zástupcov NR a CA, ktorí patria dlhodobo k tomu najlepšiemu čo tu máme na mládežníckej klubovej úrovni.

 7. Radek Ivančo píše:

  Rado ty si taký diplomat :), až raz budem veľký, tiež taký chcem byť!

  Niekto nás chce presvedčiť že voda je víno, ale to že niekto nereaguje, neznamená že verí. Ak raz bude niekto zakladať akési centrum, mal by začať so zadefinovaním pojmov. Napoviem..

  Reprezentačný tréner: je to niekto kto chodí do práce do národného centra, je tam ráno od deviatej do večera do piatej, venuje sa príprave reprezentantov a výberu nových. Nemá žiadne iné príjmy, nepracuje pre nikoho iného aby nikto nemohol povedať že je pri výbere reprezentantov zaujatý. Platí ho tá organizácia/krajina, ktorú jeho zverenci reprezentujú. O tento post sa nemôže nikto uchádzať sám, nefunguje to ako prihláška do KSČ. Samozrejme musí mať aj isté odborné kvality, na tie je potrebné prihliadať pri výbere, ale v prvom rade musí mať vytvorené podmienky.

  Až bude mať aj naša krajina repre trénerov, s plnou vážnosťou si prečítam bod 7. My totiž máme ľudí, peniaze, podmienky a aj hráčov, ale akosi to niekto nevie dať dokopy aby to šlapalo ako omegy. Koho je to úloha?

  Naša:)

 8. Vlado Rezetka píše:

  No konečne. Konečne tu niekto napísal niečo o tom, jeden čriepok mozaiky, ako by to asi malo vyzerať. Je to projekt. Projekt so zadefinovanými vstupmi / hala, nájom, energie, platy trénerov, fyzioterapeutov, maséra, sparingov, logistika využitia, manažér / a výstupov cieľov a zodpovednosti ,kritérií Je to systém : kluby – základňa, CTM – nadstavba a stredisko – vrchol. Toto všetko nemôže predsa navrhnúť jeden, dvaja ľudia. Hlavy múdrych a hlavne skúsených sa musia dať dokopy. Už 16 – rokov počúvam, že na vine je zväz. Pohodlné. Ale ak je tu viac takých ľudí ako pán Ivančo, tak potom to treba skúsiť. Hoci, keby / čisto teoreticky/ som ja mal tie peniaze, neviem, či by som / pri naozaj všetkej úcte ku všetkým mojím priateľom a známym, ktorých som za tie roky pri tejto nádhernej hre spoznal/ vedel nájsť troch , štyroch, ktorým by som ich bez obáv zveril.

  Pekný deň priatelia

  VR

 9. Miro Komorný píše:

  Neviem si predstaviť, kto iný by mal takýto projekt iniciovať, koordinovať a financovať, než zväz. So všetkou úctou .. tí dvaja „by mal“ a „treba to“ ešte nikdy nič nevytvorili. Kto bude iniciatívne a bez nároku na odmenu detailne rozpracovávať takýto projekt, keď dopredu nevie, či to na zväze nezhrnú do šuplíka alebo do koša? A ako správne hovoríte – nie jeden, ale tím. No máte pravdu, že nadávať na zväz je pohodlné. Treba však aktívne vytvárať tlak, aby robili tak ako treba a nie robiť za nich.. Že by sa našiel nejaký blázon, ktorý by to celé „zatiahol“ sám, tak to je čisté sci-fi.

  Ale aj tak si myslím, že by nebolo zlé robiť niečo aj na opačnom konci .. cieľavedome vzdelávať trénerov mládeže v kluboch. Myslím neformálne a zmysluplne – napr. na dobrých príkladoch. Tým samozrejme netvrdím, že nevedia ako to robiť, ale vždy je čo vylepšiť aj v rámci existujúcich limitujúcich podmienok. A to nemusí byť ani veľmi nákladné. Kto to robí rád (a predpokladám, že takých je absolútna väčšina), tak sa iste rád poučí, čo sa dá ako vylepšiť.

  Prajem pekný predĺžený víkend..

 10. Rado Blažek píše:

  Teší ma, že drvivá väčšina, a nielen tu priamo diskutujúci, pochopili, čo som napísal. Ak sa chceme posunúť niekam ďalej, musíme najskôr vedieť správne pomenovať hlavnú príčinu zlých výsledkov. Kluboví i reprezentační tréneri pracujú vo svojom voľnom čase najlepšie ako vedia, a tak tú správu z VV SSTZ považujme len za nevydarenú. Samozrejme, určite sa môžeme my v kluboch ešte zlepšiť, len tam, kde chceme, to len z klubov nedotiahneme.

  Takže, asi sa všetci zhodneme, že chýba centrum, už len nájsť spôsob, ako ho zrealizovať. A tu moje nápady asi končia, resp. neviem, či na to máme financie, nemáme.

  Čomu však verím, je, že schopných trénerov na to máme. Fungujú roky v Topoľčanoch, v Nitre, v Košiciach, v posledných rokoch aj v Ružomberku, jeden je alebo bol v Malackách, a možno som na niektorých zabudol. Keby to centrum bolo, hneď by mi odľahlo, a najlepších našich, aj z Čadce, by som s radosťou poslal niekam, kde sa môžu zlepšiť a hrať na európskej úrovni.

  A čo ešte viem, že táto téma zaujíma množstvo ľudí. Paradoxne, v deň, keď som článok nahodil, mi neviem z akých príčin nefungovali žiadne funkcie stránky, medzi nimi aj štatistiky klikov na články. V ten deň však mala stránka jednu z troch najlepších návštev odkedy funguje.

 11. Ján Buczacki píše:

  Pyramída bez vrcholu

  Chcem sa ospravedlniť celému stolnotenisovému hnutiu, pretože aj ja som jedným z tých slabých trénerov, ktorý mal na MEJ dvoch hráčov a mojou vinou nepriniesli žiadnu medailu. A tiež sa chcem ospravedlniť za to, že dôsledkom slabých výsledkov, SSTZ vydal represívnu smernicu č.4/2016, ktorá je výsmechom pre všetkých trénerov mládeže a „určite“ prispeje ku kvalitnejšej príprave hráčov.
  Rozmýšľam, či má zmysel ešte pokračovať, keď to v kluboch robíme zle…Veď Martin Kysel bol v čase MEJ slovenskou jednotkou a Natália Divinská je už súčasnou slovenskou jednotkou. Ja v klube mám dokázať pracovať tak, aby sa moji hráči vyrovnali európskej špičke ? A vie mi niekto poradiť, kto mi pomôže?

 12. Jozef Blaško píše:

  Radek, palec hore.
  Zaujímavé je, že väčšina chce reprezentačné centrum a kto ho potom vlastne nechce, keď ho stále nemáme?

  (Asi v roku 1994 som bol pozrieť na tréning reprezentačného centra vo Frankfurte, kde trénoval Timo Boll – vtedy kadet. V ten deň tam bolo asi 6 chlapcov (vrátane Tima Bolla), jeden tréner a každý chlapec hral s dospelým hráčom – sparingom. Náš kadet – Alexander Jakušev bol s nami, zahral si zápas s Timom Bollom, prehral 2:1 a povedali mu, že môže, ak chce prísť do ich centra – škola zdarma, platil by si ubytovanie a stravu zo začiatku. Potom by sa uvidelo, čo ďalej. Ale vedel iba po aglicky, nie nemecky, tak zostal v Michalovciach naďalej.)

 13. Vlado Rezetka píše:

  Chcel by som ešte poopraviť a doplniť ten môj príspevok a potom už naozaj prestanem otravovať. Celkom mimovoľne som použil termín zväz /väčšinou tak pri bežnej komunikácii tento vý raz používame všetci/, aj keď správne má byť výkonný výbor. Lebo len ten môže urobiť takéto rozhodnutie.Som si ale istý, že také závažné rozhodnutie VV neurobí bez podpory uznesenia konferencie. Táto sa koná každé štyri roky a podľa stanov, je to jediný orgán, ktorý legitímne môže Výkonnému výboru svojím uznesením takéto riešenie nariadiť.. Teraz to trochu odľahčím. Delegáti konferencie neprídu teda do Bratislavy len za účelom konzumácie hovädzieho vývaru a rezňa so šalátom, ale aj s návrhom pre návrhovú komisiu zaradiť do uznesenia takýto bod. O konkrétnom znení nejdem špekulovať. Môj osobný názor je, že najprv treba vypracovať projekt so serióznou oponentúrou a až potom pokračovať.

  VR

 14. Radek Ivančo píše:

  Takže to TY Janko!!! Ešte že si sa priznal!

  Smernica č 4/2016.
  Tak to je dielo hodné majstra. Ale nevešaj hlavu, ja Ti to vysvetlím, je to jednoduché. Keď budeš poslúchať, všetko bude OK. Ale keď nebudeš … 🙂 Ja to poznám veľmi dobre, raz som skúsil poslúchať, všetko bolo OK, lenže poslušnosť voči autoritám mi Pánbožko do vienka nenadelil 🙂

 15. Jozef Blaško píše:

  Súhlasím so školeniami v zahraničí.
  Ale zabudli sme ešte na jednu vec, že tu máme medailistov, ktorí sú už dospelí a prežili to na vlastnej koži. Stačí trocha pokory a spýtať sa Balážovej, jej trénera a rodičov, ako trénovala, ako sa teraz trénuje v Nemecku a Pišteja ako trénoval on, ako to bolo v spoločnom klube so Samsonovom, Kreangom, Primoracom, iste vie, ako trénovali títo hráči aj za mlada. Navyše skončili obaja teraz Fakultu športu v odbore tréner stolného tenisu. Zrejme ako jediní z medailistov, majú najvyšší 4. kvalifikačný stupeň trénerstva, ktorý sa získava iba vysokoškolským štúdiom. Medzi nich patrí aj Pepo Šereda, ktorý vám toho tiež vie porozprávať. Ale ich sa nikto nepýta. Asi iba ja 🙂
  Verím, žeby to vedeli dať aj na papier, keby niekto o to stál.

 16. Radek Ivančo píše:

  Jožo dôvod prečo stolnotenisové centrum na Slovensku nikdy nevznikne je ten že my čakáme na Godota. Tzv absurdná dráma..
  Pýtaš sa kto ho nechce? Jednoduchá odpoveď, NIKTO ho nechce. Nechcú ho rodičia detí(ktorý rodič Ti dnes pustí 10-12 ročné dieťa z domu?), nechce ho zväz(majú na to všetko materiálne od peňazí, cez ľudí, halu, podmienky všetko, len keby naši ani potom nepriniesli medaily, tak potrebujú byť zodpovední? Nepotrebujú) a na konci dňa ho nechcú ani kluby(budú púšťať svojich najlepších? Všetky kluby o najlepších bojujú a teraz by ich mali pustiť preč? Dostávajú za nich dotácie, z ktorých je podľa najnovších smerníc možné platiť napríklad nájomné(teda dajú sa jednoducho stopiť), prečo by išli do rizika že sa ich finančná situácia o ktorú tak dlho bojovali destabilizuje?)
  Máš v klube 3-4 deti, sprav si malú anketu a potom nám napíš výsledok. Opýtaj sa rodičov kto z nich by pustil dieťa do školy a do centra niekde v Topoľčanoch, Nitre, Malackách, Bratislave alebo v Čadci.

  Ale človek sa môže mýliť, aj ja som človek a centrum možno chceme všetci. Takže 3.9. bude turnaj v Ružomberku, ak je medzi čitateľmi niekto kto má v klube super talent, ktorý by bol reálne ochotný zaradiť do takéhoto centra, navrhujem aby sme si po turnaji dali pracovné stretnutie. Kontakt na mňa je thpb76@gmail.com

 17. Pavol Baláž píše:

  Treba sa v prvom rade pýtať, kde sú bývalí úspešní tréneri. Podľa mňa už všetci boli vyhnaní z raja. Na ich miesto prišli rozprávkári, ktorí ryžujú rodičov a sľubujú nesplniteľné. Ale je zbytočné sa o tom šíriť, alebo robiť osvetu. S pánom bohom slovenský stolný tenis.

 18. Roman grigel píše:

  Palo,
  prosím špecifikovať, lebo inak uräžaš pomerne veľkú skupinu ľudí /trénerov / , ktorí pracujú najlepšie ako vedia.

 19. Pavol Baláž píše:

  Nikoho nechcem uraziť. Len konštatujem momentálny stav. Ty vieš kto boli tí tréneri, ktorí pripravili medailistov. Tak o tých vravím. A to že ostatní robia najlepšie ako vedie je bohužiaľ pravda. Je to minimálne na zamyslenie. A ak si niekto myslí, že jedine centrá nás zachránia tak sa mýli. Centrá za komunistov fungovali lebo štát sa postaral o všetko. Hráči prišli a hrali pod vedením odborných trénerov. Starostlivosť o výchovu, školu, stravu, morálku o všetko bolo postarané. Vtedy bol šport výkladnou skriňou socializmu. Dnes je to Popoluška medzi rezortami. Veď ani ministerstvo nemáme.
  A k tým trénerom, myslel som naozaj tých čo vychovali a nie čo kaučovali.
  S pozdravom Palo

 20. Grmi píše:

  Chcem reagovať na Rada Blažeka,že to nie je v kluboch,ale vlastne repre tréneri kritizujú sami seba. Nie je to pravda,tréneri sami seba nekritizujú,to bolo moje hodnotenie,z môjho súkromného pohľadu. To po prvé.A po druhé,nie je pravda,že kluboví tréneri sú zároveň repre trénermi a nosia si na repre sústredenia nepripravených hráčov a tým vlastne kritizujú sami seba. Pokiaľ mám dobré informácie,tak juniorský tréner Grigel mal na MEJ 2016 len jedného svojho hráča z vlastného klubu ŠOG Nitra a to T.Špánika. Ostatní hráči,Brat,Kaššay,Zelinka a Reho,nie sú jeho hráčmi.Sú hráčmi iných klubov. Juniorský tréner D.Jahoda mal na MEJ 2016 hráčky Kukuľková,Puchovanová,Furková,Grigelová a Uríková. Ktorá z týchto menovaných hráčok,je z jeho klubu ŠKST Ružomberok? Pokiaľ viem,tak jedine N.Puchovanová bola k 1.7.2016 hosťujúcou hráčkou ŠKST Ružomberok,materský klub Doprastav Zvolen a čiastočne trénovala v Ružomberku.Čo sa týka kadetských kategórii,v kadetkách štartovali na MEJke Šinkárová,Terezková,Divinská a Peková. Neviem,ktorá z nich je hráčkou F.Solára.Pokiaľ viem,tak v uplynulej sezóne dve z nich hrali za Michalovce,jedna za Trnavu a Divínska za Tvrdošín.V kadetoch to boli hráči Diko,Kyseľ,Klajber a Pindura. J.Kudrec netrénuje ani jedného z nich.
  Čo sa týka viacerých komentárov ohľadom vytvorenia nejakého strediska,plne s touto myšlienkou súhlasím.Akurát si nemyslím,že by v súčasnom stave malo byť jedno veľké v Bratislave,tak ako to bolo v minulosti,pred vyše 20 rokmi.Skôr 2-3 menšie ,pri väčších kluboch,ktoré spĺňajú nejaké stanovené kritéria na zriadenie takého centra. Tieto centrá sú potrebné aj preto,aby sme nemuseli brať klubom ich materských hráčov na prestupy a platiť výchovné.Ale aby mohli počas celého týždňa trénovať v nejakom centre a cez víkend hrať súťaže za svoje materské kluby. A preto súhlasím aj s tvojim názorom,aj s názorom Jana Buczackého,s ktorým sme si minulý týždeň tieto a podobné veci osobne vydiskutovali.Radi by ste svojich hráčov posunuli ďalej,len neviete kam. Jano tu tiež v komentári spomínal,že mal na MEJke dvoch rebríčkovo najlepších hráčov a čo má ešte viacej urobiť. Títo hráči sa musia posunúť na vyšší level,do centra. A klub pokračuje s výchovou ďaľších detí.Tak by to malo fungovať. Lebo klub,nech sa akokoľvek bude snažiť,nemôže pre nich zabezpečiť pravidelných kvalitných sparingov na dennej báze. A teraz Rado,ruku na srdce:Ktoré kluby dokážu pripravovať hráčov pre potreby reprezentácie v dvojfázovom režime,minimálne 9 tréningov týždenne,10-16 hodín týždenne podľa schválených kritérií v jednotlivých kategóriach, bez turnajov a súťaží??? Ak mi nájdeš viac ako tri,tak si génius. Na 100 % nenájdeš 5 takýchto klubov.

 21. Rado Blažek píše:

  Ahoj Milan,

  Super, že si napísal, si jeden z tých, ktorí reálne môžu ponúknuť riešenie. V prvom rade, ja som trénerov nekritizoval, to by som si nedovolil. Len som konkrétnejšie preložil správu zo zápisu VV SSTZ. Ak si ktokoľvek myslí, že nesprávne, má možnosť mi oponovať, preto je možnosť diskusie pod každým článkom. Každý si už názor urobí sám.

  K tej prvej veci. Tu si napísal, že to bolo tvoje hodnotenie, z tvojho súkromného pohľadu. V správe sa píše, že to máš z hodnotiacich správ, ktoré predložili tréneri. Je to teda tvoj súkromný pohľad, či to je z hodnotiacich správ trénerov? Sú to dve rozdielne veci, ktoré sa navzájom vylučujú…

  K tej druhej veci. Opäť trošku nesúhlasím a ak netreba, nechcem reagovať. Ale ak by si chcel, vysvetlím, čo konkrétne…

  Každopádne si naznačil konkrétne riešenie. Mať dve-tri centrá pri kluboch, kde majú podmienky a ľudí na to, aby sme boli schopní konkurovať Európe.

  Stopercentne súhlasím, radšej by som ostal len pri dvoch vzhľadom na naše malé Slovensko. Kde majú byť? No tam, kde sa tie podmienky vytvoria. Nitra, Topoľčany, Košice?

  V tomto momente sme Milan podľa mňa našli HLAVNÚ PRÍČINU zlých výsledkov z MEJ. Neexistujúce dve-tri centrá, to je HLAVNÁ PRÍČINA, ktorá mne osobne chýba v zápise VV SSTZ.

  Keď vieme, čo chceme urobiť, dajme to do zápisu, a poďme za tým cieľom. Nech to trvá aj tri roky, len nech sa to čím skôr zrealizuje.

  A teraz. Sú dva varianty, ako to zrealizovať. Buď zrušíme financovanie klubov a dáme to dvom-trom centrám, alebo to nájdeme ďalšie zdroje, z ktorých zaplatíme tie dve-tri centrá. Do čoho by si šiel, alebo je ešte iná alternatíva, ako to finančne pokryť? Pýtam sa, lebo ja naozaj neviem…

  A na záver, k smernici, ktorá zintenzívni kontroly klubov, ktoré sú financované zväzom. Na jednej strane Milan sa snáď zhodneme, že tie kluby, ktoré sa k tým peniazom dostali, ich majú zaslúžene. Dobrí hráči (na pomery SR) tam nevznikli len tak náhodou, ale veľkým úsilím. Na strane druhej, je pravda, že kontrolovať treba, nech tie peniaze nejdú do vzduchu. Ak sa dá, budú asi všetci vďační, nech ten kontrolór aj rozumie stolnému tenisu a keď už bude na tej návšteve, nech nám ukáže, čo robíme zle, ako ďalej. Kontrolóra tvojho rangu by som si v Čadci želal každý deň…

  A na úplný koniec. Tento rok to na dve-tri centrá ešte nevidím. Pýtalo by sa stretnutie trénerov klubov, ktorí majú hráčov, ktorí sú v širšej repre. Tí by mali nájsť za pomoci repre trénerov jednotný systém, ako s prípravou na tento rok. V rámci reálnych možností klubov je treba urobiť zatiaľ maximum.

  Nech sa darí

  Rado

 22. Grmi píše:

  Rado,este raz j hodnoteniu v zápise.Bol som vyzvaný na ostatnom VV,aby som ako vedúci výpravy podal svoje hodnotenie k MEJke.Okrem toho,co dom pisal v Zápisniku zo Zahrebu,som to aj zhodnotil. Je to moje vlastne hodnotenie MEJky z pohľadu bývalého hráča v mládežníckych kategóriách.Okrem príčin neúspechov ktoré vidím ja,som okrem ineho spomenul aj správy trénerov zo sústredení,ktore pravidelne dostávam.A ver mi,dost často sa tam opakujú tie slová,ktore som spomenul.Ze nevládzu po pár tréningoch,su

 23. Grmi píše:

  Rado,este raz k hodnoteniu v zápise.Bol som vyzvaný na ostatnom VV,aby som ako vedúci výpravy podal svoje hodnotenie k MEJke.Okrem toho,co dom pisal v Zápisniku zo Zahrebu,som to aj zhodnotil. Je to moje vlastne hodnotenie MEJky z pohľadu bývalého hráča v mládežníckych kategóriách.Okrem príčin neúspechov ktoré vidím ja,som okrem ineho spomenul aj správy trénerov zo sústredení,ktore pravidelne dostávam.A ver mi,dost často sa tam opakujú tie slová,ktore som spomenul.Ze nevládzu po pár tréningoch,su unaveni,boli ich rameno,koleno,zapastie..To píšu tréneri po sústredení.Sam som bol na mnohých a nie je to fakt jednoduché. Veľa hráčov v kluboch trénuje výhradne na stole,bez akejkoľvek inej fyzickej aktivity,co je samozrejme nesprávne. Tolko k tomuto tematu.Je to však na dlhú debatu,nie na pár riadkov.Co sa tyka tých stredísk alebo centier,vsetko je hlavne otázka finančná. Ja som túto tému už dávno otvoril,naposledy po hodnotení Mejky na VV. Nemusíš sa báť,ze na tom nepracujeme.Zatial len teoreticky,ale stále častejšie. Ak si myslíš,ze keď to dáme do zápisu VV a tym sa nejako urychli,to nie je problém.Zo svojimi názormi môžu prísť aj UTM,ktorych sa to týka a aj kluby,ktore robia s mládežou.

 24. Radek Ivančo píše:

  Pozdravujem všetkých,
  vždy platilo že najlepšie štatistiky sú tie ktoré si sám sfalšujem. Dovolím si preto dať do pomeru počet hráčov v širších či užších repre kádroch zverejnených v zápisoch z VV predchádzajúcich MEJ 2016 k počtu hráčov, ktorí trénujú v kluboch kde trénujú naši repre tréneri. Do výpočtu po turnaji vo Francúzsku dávam aj naše minikadetské nádeje, ktorých sa nemilé konštatovania pána Grmiho žiaľ taktiež týkajú.
  Mladšie žiačky 8/4
  Mladší žiaci 8/3
  Kadeti 8/2
  Kadetky 6/2
  Juniori 8/5
  Juniorky 8/4
  Sumár 46/20, teda 43,5% reprezentantov(účastníkov sústredení) trénuje v kluboch v ktorých trénujú naši repre tréneri.

  Toto sú čísla, holé fakty, na tých sa nedá nič zmeniť obrátiť ani prekrútiť, hvala Isusu Kristu že ich máme 🙂 Nevravím čo je dobré, ani čo zlé, iba dávam čísla o ktorých Rado písal do reálneho pomeru a reálnych súvislostí.

  Týmto v žiadnom prípade neznevažujem prácu ani kvality reprezentačných trénerov. Neberte to osobne, sú to iba čísla..

  Reagujem na to že Brat, Kaššay, Zelinka a Reho, každý z nich trénuje buď pod vedením, alebo v klube, kde je jedným z klubových trénerov niekto, kto je repre tréner a je v jeho silách zdieľať informácie a rady z „prvej ruky“.

  Pekný večer prajem

 25. Rado Blažek píše:

  Milan, súhlasím s tvojím hodnotením, celé si to na MEJ videl, niečo si si preskákal, takže vieš, čo chýba. Nekritizujem, len logicky vysvetľujem, odkiaľ hráči sú v repre a širšej repre (vrátane Čadce – takže aj odo mňa). Takže asi tým repre trénerom a hráčom treba vytvoriť podmienky, lebo v týchto to zjavne nejde.

  Tie podmienky sa volajú dve-tri centrá pri kluboch, ktoré to dokážu splniť. Tým, že sa to dá do zápisu VV SSTZ sa nič nevyrieši, ale je to najpodstatnejšia otázka stolného tenisu na Slovensku, takže ak sa rieši, tak by sa v tom zápise mohla objaviť.

  Každopádne, bodaj by to a čím skôr nejak klaplo, ja by som tam našich hráčov rád poslal, kebyže je kde. Svoj názor na posun súčasného stavu pošlem na VV SSTZ.

 26. Brano Kaluzny píše:

  Milan, v prvom rade aspon dodatocne vsetko najlepsie k narodeninam, hlavne vela zdravia a nech sa topolciansky klub pod tvojim vedenim uspesne rozvija.
  Par poznamok k tomu, co pises :
  – tvoje hodnotenie MEJ by nemalo byt z pohladu byvaleho hraca, ale sucesneho funkcionara, zodpovedneho za slovensku reprezentaciu; z tohto pohladu – mozno by bolo dobre, aby si pingpongovej verejnosti dal viac informacii, s akymi iniciativami si za tri roky svojho posobenia prisiel, aby sa veci zacali hybat/menit
  – vsetci hovorite o centre(-ach), nas vsak centra nespasia, ak nebudu do centier prichadzat pripraveni hraci (myslim, ze toto uz pisal aj Roman Grigel); pozrime sa do Ciech, ako pracuju uz s desatrocnymi detmi a v spolopraci s ich trenermi (vo firemnej sfere sa tomu hovori „coach the coach“); ked komisia mladeze prisla s iniciativou jedneho dobre zaplateneho metodika(seftrenera), mozno aj kvalitneho zahranicneho, ktory by okrem ineho mal na starosti prave spolupracu s klubmi a prenos know-how, VV vytvoril hybrid, ktory sa za viac ako 4 mesiace ani len nerozbehol – aky bol/je tvoj nazor na tento system a kedy bude uvedeny do zivota ? Pises, ze na VV o tom hovorit cim dalej castejsie – hovorit nestaci.
  – a posledny navrh – pises, ze na centrum nie su financie. Ak pomozeme najst v rozpocte 150-200 tis EUR, podporich ich pouzitie na vytvorenie 1-2 centier a systemu prace s najmladsimi podobnemu ceskemu ?

  Pekny vecer vsetkym

  Brano

Pridať komentár