Tréner Fero Solár: Problém je niekde inde |

Tréner Fero Solár: Problém je niekde inde

Tréner Fero Solár s družstvom kadetiek. ARCHÍV F.S.

Tréner Fero Solár s družstvom kadetiek.
ARCHÍV F.S.

Reakcia trénera Fera Solára…

Zdravím všetkých diskutujúcich. Nakoľko sa ma to priamo dotýka, lebo s mládežou robím na obidvoch frontoch, klub a reprezentácia, dovolím si reagovať na niektoré príspevky a zároveň vyjadriť svoj názor.

Robia všetci tréneri ako najlepšie vedia? Všetci určite nie. Keď áno, ako je to možné, že na medzinárodnej úrovni nedosahujeme adekvátne výsledky. Nerobíme niečo zle? Nerobíme niekde chyby? Určite áno. Sme trochu sebakritickí aj do vlastných radov? Nie sme. Radšej to hodíme na tú druhú stranu. Kluby na reprezentáciu či na zväz a opačne. Podľa mňa, všetci v tom máme prsty. Otázne je, kto a s akým podielom.

Môžu za to kluboví tréneri, že ich nikto dlhodobo nevzdeláva? Môžu za to, že za posledných min. 10 rokov nebol jeden praktický odborný seminár pre trénerov mládeže? Môžu za to, že nemajú jednotnú metodiku? Nemôžu. Na strane druhej, máme tu trénerov a funkcionárov, čo to robia desaťročia, tak si kladiem otázku, čo robili doteraz? Kedy vyšiel naposledy metodický pokyn pre trénerov, kedy tu bol naposledy prednášať nejaký zahraničný tréner, resp. kedy boli naši tréneri v zahraničí stážovať, kedy sme mali nejakú videokonferenciu na úderovú techniku, prácu nôh… A nakoniec, kde sú tréneri v hierarchickej štruktúre SSTZ? Márne ich tam budeme hľadať. Hodili sme to na kluby a rodičov. Kto sú tréneri CTM? Sú to profesionáli platení zväzom alebo si chodia do práce a robia to popri tom. Obrovská chyba, lebo bez kvalitných profesionálnych trénerov, bez neustáleho systému vzdelávania sa tu nič nezmení. Ja tomu neverím. Kde je šéftréner, ktorý by mal posúvať najnovšie poznatky smerom nadol cez repre trénerov, trénerov útvarov až po klubových trénerov. A toto všetko nie je problém  trénerov, ale toho, kto vytvára podmienky pre ich prácu.

Na strane druhej, zväz nemalými finančnými prostriedkami podporuje ÚTM. Ruku na srdce, kluboví tréneri, všetci robíme tak, ako sa to má robiť? Tak ako to od nás zväz vyžaduje? Všetci určite nie. Ktorí z nás vstavajú ráno, aby zabezpečili mladým reprezentantom dvojfázový tréningový proces, aby sa v kluboch naplnili min. tréningové objemy pre reprezentantov, za ktorých útvary-kluby berú finančnú podporu. Nezabúdajme, že ten, kto platí, financuje, má právo aj kontrolovať. Prečo sa tak obávame tých kontrol, keď všetci to robíme dobre? Ako potom chceme byť konkurencie schopný, keď v týždni trénujeme toľko, ako konkurencia v zahraničí za 1,5 dňa? Neutešujme sa, že o rok budeme starší, tak to na MEJ bude lepšie. Nebude. Bude len v tom prípade, ak okamžite navýšime objemy v kluboch a skvalitníme prácu. Bude, keď tréneri od určitého stupňa budú riadne zaplatení a plne zodpovední za tréningový proces v útvaroch/strediskách…v opačnom prípade sa nič nezmení.  Podľa mňa ambície trénera mladého reprezentanta by nemali končiť titulom majstra SR. Mal by ich mat vyššie. Čo bráni klubovým trénerom, aby sa prišli pozrieť na MEJ, na Eurominichamps, ako hrajú ti ich kluboví hráči v porovnaní s tými najlepšími? Pozrime sa, kde skončili na MEJ a teraz na EUROMINICHAMPS naši majstri SR z roku 2016. Z roka na rok ideme nižšie a nižšie. Kedy v minulosti bolo, že  ani jedno dievča sa nedostalo do hlavného pavúka na Eurominichamps? Za 10 rokov si nepamätám,  aby sa majsterka SR nedostala ani do 64! Stále sa zamýšľam nad tým, či má naďalej zmysel podporovať napr. 8.,10. minikadeta ak naša rebríčková jednotka hrá v Štrasburgu v úteche, resp. sa nedostane ani do útechy. Či netreba ten okruh podporovaných zúžiť, venovať sa viac kvalite a hlavne individuálnej príprave mladého reprezentanta… Viem, že sú to nepopulárne opatrenia, ale akú kvalitu nám dáva napr. 15. podporovaný kadet, keď majster SR vypadne na MEJ v 1. kole.

A v čom ja vidím problém. Kluby skutočne nemôžu za to, že ich nikto nevzdeláva, že nemajú jednotnú metodiku…ale môžu za to, že sa v kluboch málo trénuje v porovnaní s rovesníkmi v zahraničí. Trénujme viac a kvalitne od malička a potom budeme mať všetci z toho väčšiu radosť.

A tu sa vynára otázka, ako sa chceme ďalej posúvať, keď je to tak v teréne. Jedna cesta je cez strediská pre mini kadetov a kadetov a následne do štátneho strediska pre juniorov. Ale veď my tie strediská pre kadetov už akože máme v podobe CTM. Tak prečo to nefunguje? No preto, lebo v tréningovom procese v centrách to nefunguje tak ako by malo, aspoň nie vo všetkých. Na jednej strane chceme od trénerov, aby 4 – 5  hodín v dvoch fázach denne trénovali, na strane druhej sme ich vymazali z hierarchickej štruktúry zväzu a hodili ich na plecia klubov. A ideme ich ešte kontrolovať. Kontroly treba robiť . Ten kto to financuje, má právo kontrolovať. Zväz nefinancuje klubových trénerov, ale financuje kluby. Pokiaľ klubový tréner nie je vo zmluvnom vzťahu so SSTZ, ako ho chce zväz kontrolovať ? Kontrolovať ho môže  jedine štatutár klubu, v ktorom pôsobí. Aký vzťah je medzi klubom a klubovým trénerom? Až na ojedinelé prípady žiadny. Toto je všetko zlé. Takýto systém v žiadnom prípade nemôže produkovať kvalitu a konkurovať zabehnutým systémom v zahraničí. Podľa mňa v každom regionálnom centre a stredisku by mali byť profesionálni tréneri, platení SSTZ, na plný úväzok a s plnou zodpovednosťou za výchovu mladých talentov.

A čo sa týka štátneho strediska, to podľa mňa by malo byť od kategórie junior. Neviem si predstaviť, že by školopovinné deti nám rodičia len tak púšťali z domu. Pre nich by mali byť  regionálne centrá – strediská, prípadne športové gymnázia. Nezabúdajme, že nie všetci špičkoví hráči doma aj v zahraničí sú produktami štátnych stredísk, ale individuálneho prístupu osobného trénera v klube. Individualizácie tréningového procesu nám veľmi chýba. Ak niekto nechce ísť do centra, nech nejde, podporme ho aj jeho trénera, ich individuálnu prípravu za jasne stanovených podmienok. Nie každé dieťa a tréner môžu byť v centre. Keď to vedia kvalitne robiť, tak prečo ich nepodporiť. Viac podporujme tých najlepších, keď sa na nich nenájdu peniaze, tak potom je to veľmi zlé.

Keď nezačneme poriadne a kvalitne robiť zdola, štátne stredisko je nám na nič. Budeme mať síce krásne veľké parkovisko, len nám na ňom budú chýbať autá. Veľmi dobre viem, ako chodia na reprezentačné zrazy pripravení hráči, nekritizujem, nevytýkam… Pomáham a odporúčam. Hlavne, aby trénovali viac, aby sa viac venovali fyzičke, nohám, podaniu… Čo dieťa a klub, to iný problém, iný rukopis…spoločné máme len jedno, že trénujeme málo. Ten kto trénuje dostatok, potom nech hľadá chybu v kvalite. Nehádžme vinu jeden na druhého, ale radšej pomáhajme jeden druhému, skúsenejší menej skúseným….je nás pár, tak prečo si vytýkať, prečo sa schovávať jeden za druhého. Hľadajme spoločne riešenia, ako čo najskôr dobehnúť ten uháňajúci rýchlik pred nami, lebo sa nám poriadne vzďaľuje. Mám za sebou Eurominichamps 2016. Viem, o čom hovorím. Dajme klubom tzv. kuchárku v podobe metodiky čím skôr a potom od nich vyžadujme. Začnime skutočne školiť a preškoľovať trénerov, nech tie školenia nie sú len o predĺžení licencie …a hlavne, začnime viac a poriadne trénovať!

Pracujeme v podmienkach, aké nám niekto vytvoril, tak skúsme ich spoločne zmeniť, ak nám na tom záleží.

Toto je môj pohlaď na vec, ako my tréneri si môžeme za to sami.

Fero Solár

1 Comment Already!

  1. Jozef Blaško píše:

    Ferko, presne ako vravíš.
    Ale aká je motivácia pre trénerov sa vzdelávať a vychovávať medailistov na Mejke, keď ako tréner si zarobí viac na kvantite ako kvalite? Alebo bude trénovať veteránskych fanatikov a zarobí 1000 eur za 4 hod. denne, 5x do týždňa – keď sa to dá na východe, tak asi všade. Ako je kvalita odmenená? Akú má tréner motiváciu stať sa lepším trénerom a dostať sa za reprezentačného trénera? Väčšinou tým viac stratí ako získa, lebo je to nezaplatená práca a ty vieš koľko si mimo domu a za koľko. Doma by si si zarobil 2-3x viac, ale viem, že chceš pomôcť viac, ako iba doma. Navyše pamätáš na prípady, keď niektorý klub zámerne brzdil vývoj vlastného talenta, lebo vedeli, že by neskôr z klubu odišiel do lepšieho klubu, alebo do zahraničia, ak by sa veľmi zlepšil.

Pridať komentár